Latvija ir pievienojusies to valstu saimei, kas, īstenojot taisnīguma Pamattiesību hartā noteiktos principus, nodrošina valsts kompensāciju mehānismu cietušajiem.
Nacionālajā likumdošanas līmenī Latvijas Republikā tika pieņemts likums „Par valsts kompensāciju cietušajiem”, kas stājās spēkā 2006.gada 20.jūnijā, savukārt Ministru kabineta 2006.gada 27.jūnija noteikumi Nr.543 „Noteikumi par valsts kompensācijas pieprasījuma veidlapas paraugu” stājās spēkā ar 2006.gada 5.jūliju. Par atbildīgo iestādi jautājumā par valsts kompensāciju cietušajiem ir noteikta Juridiskās palīdzības administrācija.
Saskaņā ar likuma "Par valsts kompensāciju cietušajiem" mērķi cietušajam ir tiesības saņemt valsts kompensāciju par tīša noziedzīga nodarījuma rezultātā radīto morālo aizskārumu, fiziskajām ciešanām vai mantisko zaudējumu, ja noziedzīgais nodarījums bijis vērsts pret personas dzīvību vai veselību un ir iestājusies personas nāve vai cietušajam nodarīti smagi, vidēja smaguma miesas bojājumi vai noziedzīgais nodarījums bijis vērsts pret personas dzimumneaizskaramību.
Tā kā Latvijā valsts kompensāciju jautājumi cietušajiem noziedzīgos nodarījumos ir pašā attīstības sākumpunktā un tādējādi maz pētīta nozare ar zināmiem trūkumiem un nepilnībām, tad izvēle par labu nāca šāda veida makro sistēmai, jo ikdienā strādājot ar valsts kompensācijas pieprasījumu izvērtēšanu, pat neizmantojot sarežģītas izpētes metodes ir redzama tendence valsts kompensācijas pieprasījumu skaita palielinājumam. Papildus uzsverams, ka nākotnē pastāvīgā darba autorei ir vēlme turpināt valsts kompensācijas cietušajiem tematu pētīšanu arī savā maģistra darbā, līdz ar to būs lieliska iespēja izmantot iegūtos aprēķinus par valsts kompensācijas pieprasījumu tendences pieaugumu kā analīzes materiālu maģistrā darbā. …