Psiholoģija ir zinātne, kas radas 19.gs.otraja pusē uz filozofijas, fizioloģijas un fizikas pamata. Vārds “psiholoģija” veidojas no diviem grieķu vārdiem: psyhe – dvēsele un logos – macība, saprāts, zināšanas.
Mūsdienās psiholoģija ir zinātne, kas pēta psihiskas parādības un izmanto iegūtās zināšanas, lai izkoptu cilvēku spējas un darītu viņus laimīgus ar dzīvi,ali palidzet cilvēkiem saprasties.
Psiholoģijai ir trīs attīstības posmi: pirmo sauc par nezinātnisku (cilvēkam sāka veidoties priekštats par sevi), otrais – filozofiskais posms (apziņa) un trešajā attīstības etapā psiholoģija radās kā zinātne ( uzskati par cilvēka iekšējās pasaules saturu ir mainījušies un padziļinājušies sakarā ar dabas un humanitāro zinātņu, medicīnas, filozofijas attīstību). Lielu ieguldījumu psiholoģijas kā zinātnes veidošana deva ievērojamie domātāji: Kants, Hēgelis, Feierbahs. Psiholoģijai kā zinātnei ir īsa vēsture, bet gara priekšvēsture.
Jau senatnē cilvēki mēģināja ielūkoties un izskaidrot savu iekšējo pasauli. Pirmais grieķu filozofs un zinātnieks Taless teica: “Pazīsti pats sevi!”, kas ir kātra cilvēka ļoti svarīgs un grūts uzdevums, tapēc ka pavisam nav viegli atzināties savos trūkumos un pievērsties rūpīgai un ilgstošai darbai – pilnveidošanai, bet tas nav nekas nereāls – pašam sevi parbaudīt, uzspodrināt savas stiprās puses un solīti pa solītim atbrīvoties no trūkumiem. Ja mēs zinām, kas esam un kāpēc uzvedamies tieši tā un ne citādi, tad varam sākt izprast savu visdziļāko būtību, varam sākt slīpēt savas personības stūrus un asās šķautnes un mācīties sadzīvot ar citiem . …