Pievienotās vērtības nodokļa nozīme un svarīgums gan nodokļu vidū, gan katra cilvēka kādas preces iegādāšanās vai pakalpojuma saņemšanas brīdī ieņem ar vien svarīgāku vietu, jo pēc tam, kad no katra strādājošā algas atskaita visus maksājamos nodokļus un izmaksā naudu, cilvēki vēl joprojām turpina maksāt nodokļus valstij - jeb precīzāk sakot, par katru iegādātu preci vai saņemtu pakalpojumu un par to samaksājot, tiek samaksāts arī PVN. Latvijā šis nodoklis uzskatāms vēl par pavisam jaunu, bet tai pašā laikā tas ir paspējis kļūt gan par uzņēmēju, gan arī par nodokļu maksātāju - iedzīvotāju ikdienu.
Mūsu darba mērķis ir izpētīt pievienotās vērtības nodokļa īpatnības un tā lomu Latvijas nodokļu sistēmā.
Darba uzdevumi:
1.apkopot informāciju un teorētisko bāzi par pievienoto vērtības nodokli;
2.analizēt likumu „Par pievienotās vērtības nodokli”;
3.izdarīt secinājumus.
Pievienotās vērtības nodoklis Latvijā
Pievienotās vērtības nodoklis (PVN) ir patēriņa nodoklis, kas tiek iekļauts preces vai pakalpojuma cenā, un reāli to samaksā preces vai pakalpojuma galīgais patērētājs. Ar pievienotās vērtības nodokli apliekamie darījumi ir preču piegāde, pašpatēriņš, pakalpojumu sniegšana un preču imports. Nodokļu sistēmā PVN ir galvenais patēriņa nodokļa veids. Mūsdienās tikai divās OECD valstīs - ASV un Austrālijā vēl nepastāv pievienotās vērtības tipa nodokļi.
Tas uzskatāms par universālo patēriņa nodokli, un universālums izpaužas apstāklī, ka nodoklis tiek piemērots visam patēriņam, t.i., visām precēm un pakalpojumiem, izņemot ļoti ierobežotu skaitu likumā noteiktu atbrīvojumu. Šis nodokļa veids ir radīts 50. gados, un par "nodokļa tēvu" ir uzskatāms franču ekonomists Lore. Tā kā šī nodokļa atšķirīga piemērošana dažādās ES dalībvalstīs var būtiski izkropļot konkurenci Eiropas kopējā tirgū, ES ir izvirzījusi nosacījumus nodokļu piemērošanai. Latvijā likums "Par pievienotās vērtības nodokli", ar ko tika ieviests šis nodoklis, stājās spēkā 1995. gada 1. maijā. Pēc savas ekonomiskās būtības pievienoto vērtību veido samaksātā darba alga un peļņa, kas gūta darbības rezultātā. Tā kā katrai precei vērtība tiek pievienota katrā ražošanas ķēdē, tad arī pievienotās vērtības nodoklis ir daudzposmu nodoklis. [6] …