Dzīve laukos nav iedomājama bez pilsētu klātbūtnes un dzīve pilsētā bez lauku klātbūtnes, jo cilvēki ir saistīti ar pilsētām – mūsdienās tas izpaužas tā - cilvēki strādā pilsētās, citi dodas iepirkties uz pilsētu, daudzi lauku bērni mācās pilsētās. Daudzi cilvēki, kas ikdienā strādā Rīgā vai citās lielajās pilsētās, dodas nedēļas nogalēs atpūsties uz laukiem. Lauki ir atkarīgi no pilsētām šādās jomās: nodarbinātība, privātie un publiskie pakalpojumi, pilsētas ērtības un labumi, kā tirgus aktivitātēm, kas notiek laukos, tirgus lauksaimniecības produktiem, zemes tirgus. Bet savukārt pilsētas ir atkarīgas no laukiem sekojošās jomās: darbaspēks, tirgus privātiem un publiskiem pakalpojumiem, tirgus pilsētas ērtībām un labumiem, pārtikas nodrošinājums, dabiskā vide, zemes dzīvojamo un rūpniecības teritoriju izplešanās iespējas. (Partridge, 2008)
Es uzskatu, ka manis izvēlētā tēma ir aktuāla mūsdienās, jo ir veikti pētījumi par pilsētu un lauku teritoriju mijiedarbību Latvijā, bet nav veikti detālāki pētījumi par majām pilsētām un to lauku teritorijām. Daudz pētījumu ir veikti Somijā, īpaši ar Helsinku Tehnoloģijas universitātes – pilsētu un reģionālo studiju centra atbalstu. Ir jāpiemin arī valsts reģionālās attīstības aģentūras veiktais pētījums „Latvijas pilsētu un lauku teritoriju mijiedarbības izvērtējums”. Šajā pētījumā tika veikta Latvijas pilsētu un lauku teritoriju mijiedarbības analīze kā arī sniegti priekšlikumi reģionālās attīstības politikai. (Kūle, et al., 2009)
Šādu tēmu izvēlējos, jo šāda tipa pētījumi nav veikti Smiltenes apkārtnē un tuvāk vēlējos izpētīt mijiedarbību starp Smilteni un apkārtējiem ciemiem.…