Pilsoniska sabiedrība ir viens no spēcīgākiem mehānismiem politiskās
varas tieksmei pēc absolūtas varas "pretsvara" un "noturēšanas" sistēmā. Šīs funkcijas realizēšanai, pilsoniskās sabiedrības izmanto vairākus līdzekļus: aktīva līdzdalība priekšvēlēšanu kampaņās, vēlēšanās un referendumos, lielas iespējas ietekmēt sabiedrisko domu (piem. ar nevalstisko televīzijas kanālu palīdzību), iespējas organizēt valsts reformu pretinieku pretdarbības akcijas.
Pati pilsoniskā sabiedrība (lielākā daļa tās organizāciju un apvienību) nevar eksistēt bez valsts atbalsta. Tieši tāpēc organizāciju pārstāvji aktīvi piedalās vairāku valsts orgānu darbībā. Pastāvot neatkarīgi no valsts, pilsoniskās sabiedrības organizācijas ir nepārtraukti saitīti ar to.
Valsts ir lielā mērā ir ieinteresēta sadarbībā ar pilsonisko sabiedrību. To paskaidro vairāki cēloni: tieši pilsoniskā sabiedrība ir pie varas esošā politiska spēka leģitimitātes avots; kontaktējot ar pilsoniskās sabiedrības organizācijām, valsts orgāni iegūst informāciju par sabiedrības stāvokli, tās interesēm, noskaņām, sabiedrisku domu un attieksmi pret politisko varu; sarežģītos vēstures periodos (ekonomiskās krīzes, kari) pilsoniskā sabiedrība, kā likums, kļūst par nozīmīgu spēku, kurš atbalsta valsti un palīdz tai iziet no grūtās situācijas; pilsoniskās sabiedrības organizāciju vidū ir ne tikai tās, kuras prasa finansiālu atbalstu valstij, bet arī tās, kuras pašas materiāli palīdz valstij.
…