Pirmā palīdzība attiecas uz katru no mums, jo nelaimes gadījumi var notikt ne tikai sevišķos apstākļos, bet arī ikdienā – mājās, darba vietā, vaļasbrīžos un uz auto ceļiem. Notiekot nelaimei, katrs cer uz palīdzību, nereti aizmirstot cik, pirms tam, pats biji gatavs uz rīcību, kura ir tik ļoti vajadzīga pašam. Pirmās palīdzības apmācības mērķis ir likt cilvēkam pareizi saprast tās pasākumu nozīmi un iemācīt to nekavējoši sniegt negadījuma vietā.
Visbiežākais negadījumu iemesls ir dažāda veida traumas. Tās var gūt jebkur, ikvienā sadzīves situācijā – uz ielas, mājās. Ir zināms, ka Latvijā no traumām katru gadu iet bojā vairāk nekā 4000 cilvēku.
Lai samazinātu traumu biežumu svarīgi ievērot:
1.personīgo drošību, nepārkāpjot elementārus drošības nosacījumus, piemēram, braucot nepārsniegt atļauto ātrumu vai nesēsties pie stūres reibuma stāvoklī;
2.ja trauma ir notikusi, nekavējoties sniegt adekvātu pirmo medicīnisko palīdzību, zināt pamatprincipus kā rīkoties šādās situācijās.
Negadījuma vietā paša cietušā, kā arī apkārtējo izturēšanās reti mēdz būt pareiza un pārdomāta. Uztraukuma, panikas un baiļu rezultātā bieži tiek uzsākti nepareizi pasākumi, kas stāvokli vēl vairāk pasliktina. Tāpēc apmācītam pirmās palīdzības sniedzējam jau pašā sākumā ir jāprot saglabāt mieru, nomierināt apkārtējos un sākt rīkoties pareizi.…