Ievads
Cukura diabēts ir saslimšana ar kuru katru gadu slimojošo skaits pieaug. Tas saistīts gan ar dzīves paradumiem, gan ar iedzimtības faktoriem. Izšķir vairāku veidu cukura diabētus(skatīt pielikumu nr.1)- 1.tipa cukura diabēts, jeb insulīnatkarīgais cukura diabēts, otrā tipa cukura diabēts, jeb stāvoklis, kad insulīnu aizkuņģa dziedzeris spēj producēt, taču organisma audi kādu iemeslu dēļ nav jutīgi pret to un citi diabēta veidi, piemēram pankreatīta izraisīts cukura diabēts un citi.
Šajā darbā atspoguļots 1. tipa cukura diabēta izraisošie faktori, norise un simptomi, kā arī, tas, kādas komplikācijas var būt cilvēkiem, kas sirgst ar šo slimību.
Darbā sniegts arī ieskats par jau zināmajām ārstniecības metodēm- tādām kā insulīna terapija, un aplūkotas arī jaunākās ārstnieciskās metodes un nākotnē iespējams progresējošās un efektīvās metodes- gēnu inženierija, aizkuņģa dziedzera beta šūnu pārstādīšana un citas.
Tā kā šī tēma ir aktuāla ne tikai Latvijā (skatīt pielikumu nr.2), bet arī visā Pasaulē, tad neliels ieskats arī dažu citu pasaules valstu tendencēs un statistikā, kā arī salīdzinoši dati par Latvijas rādītājiem un Pasaules kopējo statistiku.
Pielikumā pievienoti arī dažādi attēli, kas atspoguļo gan makroskopisko ainu- kādas pazīmes un simptomi parādās cilvēkam, kas slimo ar 1. tipa cukura diabētu un kādas izmaiņas notiek organismā, gan arī dažādi mikroskopisko ainu attēlojoši attēli, kas parāda, kādas izmaiņas piemeklē dažādus orgānus šūnu līmenī.
Etioloģija:
1.tipa cukura diabēta, jeb insulīnatkarīgā cukura diabēta etioloģija vēl nav līdz galam noskaidrota, bet to uzskata par autoimūnu saslimšanu, kad organisma paša izstrādātas antivielas vēršas pret aizkuņģa dziedzera saliņu beta šūnām un tās iznīcina, kā rezultātā organisms nespēj izstrādāt insulīnu, kā rezultātā arī šūnās neekspresējas GLUT4 receptors un nevar notikt glikozes uzņemšana. (skatīt pielikumu nr.3)
Ir teorijas par to, ka 1.tipa cukura diabētu izraisa organisma inficēšanās ar kādu vīrusu, pēc kuras rodas antivielas pret beta šūnām.
…