Platona filosofijā ideja ir primāra esamība, lietas būtība. Viņš lieto vārdu “paradigma” (paraugs, piemērs), līdz ar to uzsverot, ka ideja kā absolūtais pirmtēls nosaka, kādai jābūt lietai. Esamība savā dziļākajā būtībā nozīmē pilnību. „Būt” – tas ir labi. Lietas jāizprot kā labais nevis tādēļ, ka tas ir kaut kas, nevis to īpašību un derīguma dēļ, bet tieši tāpēc, ka tās ir, pastāv.
Risinot jautājumu par cilvēka iespējām tuvoties formu un ideju valstībai, Platons izstrādā savdabīgu izziņas teoriju – mācību par atcerēšanos – anamnēzi. Platons uzskata, ka jebkura izziņa ir dvēseles atmiņas par idejām, kuras tā vēroja, pirms tika savienota ar ķermeni. Patiesību iemācījies ir tas, kas to redzējis pats sevī. Cilvēka dvēselē guļ apslēpta patiesība, guļ zināšanas par pareizo un nepareizo, par labo un ļauno. Lai atcerētos reiz redzētu patiesību, ir jāiegremdējas pašam sevī, jānolaižas savas dvēseles dziļumos.
Platons pirmo reizi Rietumu filosofijas vēsturē sašķel realitāti šaipasaulē un viņpasaulē (formu un ideju valstība). Ar Platonu aizsākas virziens, kuru dēvē par ideālismu.
Gadsimtu gaitā nozīmīgumu nav zaudējušas Platona atziņas par valsti. Sabiedriskas dzīves organizācijas pamatformas viņš atvasina no dvēseles uzbūves principiem. Atbilstoši dvēseles uzbūvei un tikumu hierarhijai, pēc Platona domām, ideālo valsti veido trīs šķiras : 1) Zemnieki, amatnieki un tirgotāji; 2) Sargi; 3) Valdnieki. Platona valsts teorijā var saskatīt mūsdienu totalitārisma ideoloģijas aizsākumus.
Filosofija Platonam nav tikai abstrakta teorizēšana, tā saplūst ar pašu dzīvi un tās virzību uz gaismu un patiesību. Viņš kā Sokrāts piedēvē filosofiskiem meklējumiem dziļu ētisku jēgu; filosofēt viņa izpratnē nozīmē tapt labākam un darīt labākus un gudrākus arī citus.…
Platona dialogā „Dzīres” tēlotas Atēnu vergturu sabiedrības augstāko aprindu sadzīves ainas, tajā tiek risinātas ētikas problēmas, parādīta robeža starp mitoloģisko un teorētisko pieeju pasaules problemātikai. Dialoga kompozīcija sastāv no divām daļām, kas daudzos aspektos ir ļoti neviendabīgas, pat pretējas, taču abu daļu galvenais varonis ir Sokrats. Pirmajā – galvenokārt kā stāstītājs, otrajā – kā savas tikumiskās pārliecības īstenotājs dzīvē. Pirmajā daļā dzīru dalībnieki no dažādiem viedokļiem iztirzā vārdu eross (sengr. Mīlestība). Sokrāts runā pēdējais, rezumējot un arī vispārinot iepriekšējo runātāju izteiktās domas, atsevišķos gadījumos iebilstot pret tām. Šai daļai raksturīga loģiska pabeigtība. Otrajā daļā Sokrats parādīts dažādās dzīves situācijās, un šeit daudzviet manāma Sokrata ironija. Tā gan nav nihilistiska, tā noliedz tikai pastāvošās nejēdzības un aizspriedumus, kā arī parāda viņa augstos ētiskos ideālus. „Dzīrēs” plaši parādīts alkoholisms, morālā un fiziskā izvirtība, homoseksuālisms, prostitūcija, vīriešu pārākums pār sievietēm, sieviešu mazvērtība un citas mūsdienās tik ļoti aktuālas problēmas.
- Platons
- Platons "Dzīres"
- Platons un "Menons"
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!Platons un "Menons"
Реферат для университета6
-
Platons
Реферат для университета6
-
Politika, valsts un vara sengrieķu filosofu darbos - Sokrāts, Platons, Aristotelis, Herodots
Реферат для университета26
-
Sokrāts un viņa skolnieks Platons
Реферат для университета8
Оцененный! -
Antīkās filosofijas pamatlicēji - Platons, Sokrats, Aristotelis
Реферат для университета39