Savam kvalifikācijas darbam esmu izvēlējies tēmu, kura, manuprāt ir bijusi aktuāla vienmēr, gan senos laikos, gan arī mūsdienās. Ugunsgrēki ir bijuši un ir aktuāli gan Latvijā, gan arī citās pasaules valstīs un tajos bojā gājušo cilvēku skaits katru gadu ir ļoti liels un to radītie zaudējumi bieži vien mērāmi miljonos un pat miljardos. Kārtējo reizi izdzirdot par atkal un atkal notikušajiem ugunsgrēkiem, ugunsgrēkos bojāgājušajiem cilvēkiem un milzīgajiem radītajiem zaudējumiem, nākas secināt, ka cilvēki no citu kļūdām tomēr nemācās un kamēr ar pašu, kas tāds nenotiek, lietas labā nekas netiek uzsākts.
Ugunsdrošība manuprāt vienmēr ir bijusi atstāta otrajā plānā, ne tikai iedzīvotāju vidū, bet arī tiesību aizsardzību iestāžu darbā. Vienmēr par primāro tiek uzskatīta cīņa ar noziedzību, bet kā rāda notikumi ugunsgrēku radīto zaudējumu apmērs un bojā gājušo skaits tas ir bieži vien krietni lielāks. Pozitīvi ir tas, ka pēdējā laikā ar vien vairāk tiek runāts par preventīvo darbu un cilvēki ir sapratuši preventīvā darba nozīmi. Tomēr vēl joprojām jāatzīst, ka preventīvais darbs kā tāds netiek pietiekami novērtēts policijas darbā un it īpaši tas novērojams ugunsdrošības jomā. Ugunsdrošība tiek uzskatīta, ka tā ir katra paša cilvēka ziņā un katram pašam cilvēkam ir jāveic pasākumi, lai sevi un savu īpašumu pasargātu no ugunsgrēkiem, tomēr kā rāda lielais ugunsgrēku skaits ne visiem cilvēkiem ir izveidojusies šāda apziņa. Tāpēc manuprāt, lai cilvēkiem veidotos šī apziņa, ka arī viņam kaut kas ir jādara, lai sevi pasargātu no ugunsgrēkiem, liela nozīme ir arī tiesību aizsardzības iestādēm un tas vistiešāk ir attiecināms uz iecirkņa inspektoriem. Manuprāt vēl viens iemesls, kāpēc preventīvais darbs ugunsgrēku novēršanas jomā policijas vidū nav tik aktuāls, ir tas, ka izveidojies priekšstats, ka tas ir tiešais Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu darbs. Tāpēc svarīgi arī policijas darbinieku vidū ir izveidot apziņu, ka arī viņiem tas ir jādara.
Kvalifikācijas darbs tiek sadalīts vairākās nodaļās: Darba iesākumā tiek apskatīta iecirkņa inspektora darba organizācija, tiesiskais pamats un galvenie uzdevumi, tālāk tiek apskatīts prevencijas jēdziens, veidi un raksturojums. Darba turpinājumā veicu ugunsgrēku statistikas analīzi, kuras laikā salīdzināju pēdējo četru gadu ugunsgrēku skaitu Latvijā, galvenās ugunsgrēku izcelšanās vietas un iemeslus un ugunsgrēku tendences, nodaļas beigās noteicu manuprāt galvenās preventīvā darba metodes. Kā arī apskatīju ugunsgrēku skaitu un iemeslus Cēsu rajonā un salīdzināju 2003.gada 10 mēnešus ar 2004.gada 10 mēnešiem. Turpinājumā apskatīju iecirkņa inspektora pienākumus ugunsdrošības noteikumu ievērošanas kontrolē, sadarbību starp iecirkņa inspektoru un citām valsts un pašvaldības institūcijām, problēmas, kas saistītas ar ugunsdrošības noteikumu ievērošanu un mēģināju noteikt to risināšanas iespējas. Darba beigās aplūkoju personu atbildību par ugunsdrošības noteikumu neievērošanu un apzinātu pārkāpšanu un analizēju Latvijas administratīvo pārkāpumu kodeksa un Latvijas krimināllikuma pantus.
Mana darba mērķis ir noteikt ugunsgrēku tendences un uz to pamata noteikt efektīvākās preventīvā darba metodes, noskaidrot apstākļus kuri ietekmē preventīvā darba virzienu un metožu plānošanu, noteikt sadarbības starp iecirkņa inspektoru un citiem dienestiem nozīmi un iegūt pietiekošu informāciju par iecirkņa inspektora pienākumiem ugunsdrošības noteikumu ievērošanas kontrolē. …