1.Vispārējs ekonomikas raksturojums
No 1989. gada Polijā ļoti izmainījās politiskā, sabiedriskā un ekonomiskā sistēma, lai pārveidotu komunistisko valsti par demokrātisko valsti ar tirgus ekonomiku. Bija izveidotas demokrātiskas struktūras, notika sabiedriskās reformas un centralizētās ekonomikas vadības vietā tika ieviests brīvais tirgus. Ekonomikas stabilizēšanas programmas lēmumi pamatojās uz cenu liberalizāciju un ekonomikas atvēršanu uz brīvo starptautisko tirdzniecību, kā arī uz sabiedrisko izdevumu samazināšanu un naudas daudzuma stingru kontrolēšanu. Bija likvidētas subsīdijas rūpniecībai un valsts cenu kontrole, rezultātā cenas ļoti paaugstinājās. 1990 g. inflācija sasniedza simtus procentu. Bija liberalizēta iekšēja tirdzniecība un ārējā tirdzniecība, sevišķi ar ES un ASV. Uzreiz palielinājās imports. Ļoti intensīvi notika privatizācija un valsts bija atvērta ārvalstu investīcijām.
Viena no lielākajām problēmām Polijas ekonomikā ir ļoti augsts bezdarbs. Dažus gadus tas pārsniedz piecpadsmit procentu līmeni. 1990. gadā bezdarbnieki sastādīja 3% no visiem cilvēkiem darba spējīgā vecumā, 1995. gadā tas bija 15%, no 2002. gada – pēc iedzīvotāju apraksta – 20%. Dažos valsts reģionos bezdarbs ir vēl augstāks, pārsniedzot 30%. Visbiežāk bezdarbnieki ir cilvēki ar pamatizglītību, īsu darba stāžu un vecumā līdz 24 gadiem.
Vidējais algu līmenis Polijā pēdējos gados sistemātiski palielinājās, taču visu laiku bija samērā zems. Vidējā darba alga 2003. gadā bija 2201 PLN bruto, un valsts sektorā algas ir apmēram par 9% augstākas, privātajā sektorā ir apm. 6% augstākās nekā vidēja alga valstī. Minimāla darba alga no 2004. g. janvāra bija noteikta 824 PLN.…