2. Politiskās līdzdalības jēdziens.
Ar terminu :politiskā līdzdalība” jeb “līdzdalība politikā” apzīmē pilsoņa vai pilsoņu politisko aktivitāti, kuras mērķis ir ietekmēt politiskās sistēmas darbību.
Tā var izpausties kā :
- kādas valsts pilsoņa cenšanās ietekmēt politisko lēmumu formulēšanā, pieņemšanā un īstenošanā;
- pilsoņu līdzdalībā to personu izvēlē, kurām jāvalda;
- valstsvīru darbībā svarīgu iekšpolitikas un ārpolitikas jautājumu izlemšanā.
Vēl precīzāku politiskās līdzdalības definīciju sniedz vārdnīca: “Politiskā līdzdalība – darbīga piedalīšanās politikā (atšķirībā no vērojošas vai apcerošas piedalīšanās), veidojot valsts varas un pašvaldības institūtus, piedaloties to darbā, izsakot savus priekšlikumus vai pretenzijas attiecībā uz politisko institūtu darbību, piedaloties politisko organizāciju darbībā, dažādos politiskos pasākumos (demonstrācijās, mītiņos u.tml.)- kā likumīgos, tā arī ar likumu aizliegtos, izplatot politisko informāciju vai citādi mērķtiecīgi ietekmējot sabiedrības pārvaldīšanu (politiku)” .
Tātad tā var būt tikai mērķtiecīga darbība. Mēģinājumi ietekmēt valdības rīcību var būt legāli un arī nelegāli, miermīlīgi un vardarbīgi, veiksmīgi un neveiksmīgi. Visi tie liecina par pilsoņu politisko aktivitāti. Jautājumu izlemšanā tiek ietekmēta vai nu informējot valdību, vai arī izdarot spiedienu uz politiskajiem līderiem. Ieteikumi no vienas puses palīdz valdībai izvirzīt tādus darbības mērķus un izmantot tādus šo mērķu sasniegšanas līdzekļus, kuri maksimāli atbilst iedzīvotāju interesēm un , no otras puses, pilsoņu līdzdalība tādu lēmumu pieņemšanā, kuri ietekmē viņu dzīvi, attīsta atbildības sajūtu.
…