Šajā darbā aplūkota nozīmīga politiskās dzīves sastāvdaļa- politiskā kultūra, sīkāku uzmanību pievēršot atsevišķiem elementiem. Lai nonāktu pie elementiem, vispirms tiek aplūkots politiskās kultūras pamats, ietverot arī subkultūras ietekmi uz politisko kultūru.
Politisko aktivitāšu plašākai un objektīvākai izpratnei nepieciešams iedziļināties politiskās kultūras struktūras elementu būtībā un to atsevišķai nozīmei un ietekmei uz politiskajiem procesiem. Tik pat svarīgi ir arī noskaidrot, kas ietekmē politiskās kultūras struktūras elementus. Tā var nonākt līdz pirmsākumam, kur aizsākās politisko darbību izpratne- sabiedrības socializācija.
Kā jau zināms, valsts pamatu lielā mērā nosaka pati sabiedrība un tās īpatnības. Savukārt sabiedrību veido atsevišķi indivīdi, kuru sabiedriskā dzīve, domāšana un vērtības, kas vēlāk nosaka konkrētas valsts politisko darbību tiek ieaudzinātas jau bērnībā un gadu gaitā pilnveidojas. Tātad var runāt par ietekmi no ģimenes, izglītības iestāžu puses, reliģiskiem apsvērumiem, kā arī nenoliedzami svarīgi pieminēt mēdīju ietekmi uz sabiedrību, tās domāšanu un īpatnībām.
1.1. Kas ir politiskā kultūra?
Politiskā kultūra attiecas uz plašu sistēmu, kas saistās ar indivīdu un sabiedrības iedibinātām vērtībām un attieksmēm attiecībā uz politiskiem objektiem. Šie objekti ir politiskās institūcijas, kā, piemēram, izpildvara, likumdošanas vara, birokrātija, politiskās partijas, sabiedriskās domas ietekmēšanas grupas, kā arī atsevišķa indivīda skatījums kā politisku aktieri un mijiedarbību starp tiem. Politiskā kultūra ir viena no spēcīgākajām ietekmēm, kas veido politisko sistēmu. Tā rada normas- pārliecību par, kā jāizturas cilvēkiem- savukārt šīs normas ietekmē procesus, kas saistās ar normām, kas ietekmē sociālo izturēšanos.…