PARLAMENTS- likumdevējvaras institūcija. To veido deputāti- vispārējās vēlēšanās ievēlēti tautasa pārstāvji. Parlaments ne vien puieņem likumus, bet arī apstiprina valsts budžetu (t.i., reglamentē valsts ieņēmumus un izdevumus) un lemj par galvenajiem iekšpolitikas un ārpolotikas virzieniem. Daudzās valstīs parlaments piedalās augstāko valsts amatpersonu un tiesnešu iecelšanā. Valstīs, kurās ir parlamentārā valdīšana, parlaments kontrolē ministru kabineta (valdības) darbību. Vispārpieņemtās šādas kontroles formas ir deputātu jautāumi valdībai un atsevišķiem ministriem.
Parlamentam var būt viena vai divas palātas. Divpalātu gadījumā tautas pārstāvjus uz katru palātu vēlē citādi. Vienu palātu sauc par augšpalātu.otru- par apakšpalātu.
Valstu vairākumā parlamentu vēlē uz 4-5 gadiem.
SAEIMA- Latvijas Republikas parlaments- sastāv no 100 deputātiem. Saeimas darbu vada Prezidijs, ko veido Saeimas priekšsēdētājs, divi viņa biedri, sekretārs un viņa biedrs. Saeima no tās deputātiem izveido pastāvīgās komosijas (1996. gadā to bija 16), kuru galvenā funkcija ir likumprojektu apspriešana. Kāda īpaša uzdevuma vekšanai tā var izveidot pagaidu komisijas- izmeklēšanas komisijas, speciālās komisjas utt.
Galvenais Saeimas uzdevums ir likumu izstrādāšana saskaņā ar sabiedrības interesēm. Saeima var grozīt lielāko daļu Satversmes pantu. Saeima arī sastāda valdību un kontrolē tās darbu. Trešais svarīgākais Saeimas uzdevums ir Valsts gada budžeta pieņemšana. Valsts budžets nozīmē plānu, cik daudz naudas un kā nonāks kopējā valsts kasē un kādiem mērķiem un kā šī nauda tiks iztērēta. Saeima izvēlē valsts prezidentu, Valsts kontrolieri, Ģenerālprokuroru, tiesnešus, Latvijas bankas prezidentu un citas amatpersonas.…