Noslēgums
Kopumā mūsdienās izdala 30 psiholoģijas apakšnozares, kurām vēl ir praktiskās psihologijas apakšnozares, kuras apvieno Starptautiskā Lietišķās psiholoģijas asociācija. Šajās nozarēs pārsvarā stradā klīniskie, skolu vai organizāciju psihologi.
Latvijā tiek nosauktas sešas darbības jomas:
1. Izglītības un skolu psiholoģija - palīdz skolēnu adaptacijas procesam, nosaka bērnu gatavību skolai, cenšas risināt macību un socializācijas procesā radušās problēmas, konsultē vecakus, skolotajus un bērnus.
2. Darba un organizāciju psiholoģija – pēta cilvēka darbaspēju attīstīšanu un meklē metodes darbaspēju palielināšanai un darbinieku motivācijai. Palīdz izvairīties no stresa darbavietā, veidot veselīgu kolektīvu un komandu, palīdz cīnīties ar izdegšanas sindromu.
3. Veselības psiholoģija - izzina psihisko, uzvedības, sociālo un kultūras faktoru ietekmi uz veselības saglabāšanu, slimību cēloņiem un cilvēka reakciju uz slimību, slimības uztveri (K. Mārtinsone, 594 lpp.)
4. Juridiskā psiholoģija - pēta cilvēku uzvedības, saskarsmes, motivācijas un citu psihisko procesu likumsakarības saistībā ar tiesību radīšanas un piemērošanas praksi un pilnveido to atbilstoši cilveku vajadzībām.
5. Konsultatīvā psiholoģija - pēta un sniedz atbalstu cilvēkiem par personiskajiem, attiecību, darba vai izglītības jautājumiem, kā arī palīdz pārvarēt sarežģītas dzīves situācijas, veicinot personības attīstību un izaugsmi.
…