-
Psihosociālās vajadzības. A.Ādlers
Nepilnvērtība ir cieši saistīta ar mazvērtības izjūtu, kuras stiprums pēc A.Ādlera ieskatiem nosaka tās pārvarēšanas intensitāti. Mazvērtības izjūtas attiecas ne tikai uz cilvēka ķermenisko dzīvi, bet arī uz sociālo sfēru. Mazvērtības izjūtu var radīt ģimenes attiecības, audzināšana un dzimumattiecības. Pārvarot savu nepilnvērtību, cilvēkam jāatrod, jāiegūst, jāizzina savas dzīves stils, jāizveido sevi virzībā uz pilnību. Mazvērtības izjūtas intensitātes pastiprināšanās var būt saistīta ar audzināšanā pieļautām kļūdām, t.i., ar to, ka cilvēkā nav ieaudzinātas iemaņas un ka indivīds nav iedrošināts pārvarēt pārdzīvojumus, trūkumus un grūtības.
A.Ādlers uzsver, ka ikvienu indivīdu raksturo tendence pārvarēt radušos vai pastāvošos trūkumus un nepilnības, ka tā izpaužas kā tiekšanās pēc pilnības, pabeigtības, pārākuma vai varas. „Dzīves stils” pēc A.Ādlera domām nekad pa lielākai daļai nemainās. Dzīves stils veidojas agrā bērnībā un parasti 4-5 gadu vecumā ir jau izveidojies, tāpēc īpaša nozīme individuālpsiholoģijā tiek atvēlēta pirmajām bērnības atmiņām. Turklāt, dzīves stils funkcionē neapzināti un visskaidrāk izpaužas sapņos, kuru izpratnē A.Ādlers gandrīz pilnīgi noliedz Z.Freida izstrādes, jo sapnis, viņaprāt, ir sagatavošanās izvēlētā mērķa sasniegšanai, noskaņošanās uz šo darbību.
GRŪTI AUDZINĀMI BĒRNI
Individuālpsiholoģija ir lietojama grūti audzināmu, novārtā atstātu bērnu un nervozu personu ārstēšanā un dziedināšanā.
Audzināšana mājās vai skolā ir mēģinājums attīstīt un izveidot indivīda personiskās īpašības. Audzināšanas galvenais princips – tai jābūt saskaņotai ar indivīdu vēlākās dzīves uzdevumiem, visas tautas ideāliem, pretējā gadījumā, vēlāk dzīvē indivīdiem stipri būs jācieš, jo tie nebūs piemēroti sabiedrības locekļi.
No psiholoģiskā viedokļa galvenais audzināšanas mērķis ir kopības jūtu izkopšana. Skola var veidot bērna kopības jūtas vieglāk nekā ģimene, jo skola bērnus nelutina un vispār ieņem neitrālu stāvokli.…
A.Ādlers ir dzimis 1870.gada 7.februārī Rudolfsheimā Vīnes priekšpilsētā. Ādleru ģimenē ir seši bērni, no kuriem Alfreds ir otrais bērns ģimenē. A.Ādleram izveidojas ļoti labas attiecības ar tēvu, taču ar māti tās ir saspringtas – pastāv pat sava veida naida un atriebības jūtas, ko viņš vēlāk mēģina izprast ar individuālpsiholoģiju. Individuālpsiholoģijas pamatfakti principā ir rodami paša A.Ādlera bērnībā, tie ir reāli viņa paša pārdzīvojumi. Bērnībā viņš cieš no „orgānu mazvērtības”, jo viņam ir rahīts un balss saišu krampji. Individuālpsiholoģijā ir izsvērts, ka bioloģiski apdalīti bērni pārdzīvo stipras mazvērtības izjūtas un ir spiesti nopūlēties, lai, kompensējot savu nepilnvērtību, sasniegtu dzīvē drošību un varu. Lai līdzinātos citiem cilvēkiem, lai pārvarētu savu ierobežotību un slimības, „apdalītajiem” ir jāpārvar pašu bezspēcība un apkārtnes radītie šķēršļi. Ikviens bērns, kurš nāk pasaulē pēc pirmdzimtā, ir spiests trenēties, lai spētu līdzināties pirmdzimtajam. Saskaņā ar A.Ādlera uzskatiem viens no centrālajiem individuālpsiholoģijas jēdzieniem ir mazvērtības izjūta: „Būt cilvēkam – justies nepilnvērtīgam”. Šī jēdziena izstrāde ir saistīta ar mācību par orgānu nepilnvērtību vai mazvērtību, kas dažādu apstākļu dēļ nav guvuši atbilstošu attīstību, deģenerējušies vai cilvēka dzīves laikā sakropļoti. Nepilnvērtīgo orgānu parasti kompensē kāds cits orgāns vai orgānu komplekss. Sākotnēji A.Ādlers kompensāciju izprot tīri fizioloģiskā garā, vēlāk ar šo vārdu apzīmē psihisku procesu, proti, nepilnvērtīgā orgāna psihisku kompensāciju.
- Personības aktivitātes avoti - vajadzības un motīvs. Uzvedības motivācija
- Psihosociālās vajadzības. A.Ādlers
- Tālākizglītības modernizācija, perspektīvas un nākotnes vajadzības Latvijā
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!Tālākizglītības modernizācija, perspektīvas un nākotnes vajadzības Latvijā
Реферат для университета25
-
Personības aktivitātes avoti - vajadzības un motīvs. Uzvedības motivācija
Реферат для университета8
-
Vajadzības kā personības aktivitātes avots
Реферат для университета2
-
E.Eriksona psihosociālās stadijas
Реферат для университета7
-
Pieaugušā vecumposma psihosociālās īpatnības
Реферат для университета6