Cilvēkam dabiska ir ne vien tieksme izdzīvot un vairoties, bet arī vēlēšanās meklēt noslēpumu izskaidrojumus. Patiesībā šie noslēpumi nav izskaidrojami, Tāpēc mēs tos attēlojam, izmantojot simbolu valodu. Neatkarīgi no tā, vai dzīvojam sabiedrībā ar attīstītām tirgus attiecībām vai arī pārmaiņas mūsu sabiedrību skārušas pavisam nedaudz, mēs ik uz soļa saskaramies ar zīmēm, tēliem un idejām, kam piemīt simboliska jēga. Cilvēku vairākums neaptver šo simbolu jēgu un nozīmi, dažreiz pat neapjauš to klātbūtni un tā arī nekad neatver durvis, aiz kurām slēpjas neizmērojamas bagātības.
Funkcionāli simbols ir saistīts ar zīmi, tāpēc šie vārdi bieži vien tiek lietoti kā sinonīmi. Taču simbola nozīme parasti ir dziļāka. Uguns, piemēram, var simbolizēt Saules liesmas, kurām, savukārt, piemīt siltums, gaisma un radīšanas spēks. Tāpēc šīs liesmas tiek pielīdzinātas dzīvības enerģijai un vīrieša radošajam spēkam. Mītos attēlotie dievi radītāji, kam pilnā mērā piemīt tieši šīs īpašības, parasti ir saistīti ar Sauli. Arī ikdienišķus priekšmetus kā sveci un lampu var saistīt ar saules tēlu un vīrišķo pasauli, dzīvības enerģiju.
Gadsimtu gaitā mainoties līdz ar kultūrvidi, simbolu nozīme padziļinās un to sarežģītība pieaug. Taču tēmas, kas nodarbinājušas cilvēku prātus kopš senseniem laikiem, paliek relatīvi nemainīgas. Tā ir zemes un cilvēku auglība, kā arī dzimšana un nāve.
Dažādās pasaules malās cilvēki vienmēr atzinuši simbolu nozīmi, jo tiem ir zināma saikne ar kādām dziļākām patiesībām. Mēness kā simbols nav mazāk ietekmīgs par Sauli. Mēness nosaka paisumu un bēgumu, tam raksturīga fāžu maiņa no jauna mēness līdz pilnmēnesim. Tāpēc tas simbolizē ūdeni, grūtniecību un dzimšanu. Sievietes, jūras iemītnieki, tumsas un nakts radījumi atrodas Mēness simbola sfēra. Pola Delvo „Templī” plaši izmantota Mēness gaismas noslēpumainība, pilnmēnesim apspīdot dievietes figūru tempļa iekšienē.…