SECINĀJUMI
Bērnība, pusaudža gadi Liepājā, pārcelšanās uz Rīgu un Ogri, iespaidi, paša bērni , prototipi no reālās dzīves, pieredze žurnālistikā– tas viss ir ietekmējis Māra Runguļa daiļrades saturisko nojēgumu. „Tīņu draugs”, tā dēvē Limbažos dzīvojošie bērni, sagaidot rakstnieku, lai dzirdētu viņu stāstām spoku stāstus, pēc autores domām, Latvijā ir vērojamas problēmas ar bērnu un jauniešu literatūru, ko rakstnieks atzīst arī intervijā. Izpētot psiholoģijas literatūru par pusaudžu vecumposmu, tieši tam raksturīgākām īpatnībām, izpētot Māra Runguļa autobiogrāfisko grāmatu „Turēt aiz astes laiku”, izpētot pusaudžu dzīves attēlojumus stāstos „Stulbcepure”, „Avenes”, „Sirsniņsalas”, autore secināja, ka rakstnieka daiļradē dominējošie tēli ir pusaudži nevis bērni, katrā prozas darbā to apliecina rakstnieka tēlu atspoguļojums, viņu rīcības un jūtas. To, ka Māris Rungulis raksta par pusaudžiem, vecumposmu starp bērnību un pieaugušo dzīvi, rakstnieks atzīst arī intervijā.
„Stulbcepure” – stāstā minēta psiholoģiskā vardarbība starp vienaudžiem, agresivitāte, apsmiešana, nežēlība un cinisms, pusaudžu tieksme apliecināt sevi, mēģinot būt pārākam par kādu, jaunu cilvēku pašapliecināšanās meklējumi , rīcības seku neapzināšanās, saskarsme ar vienaudžiem.
„Avenes” – pašapliecināšanās, kuru meklējot, var veikt pārgalvīgas rīcības, tās seku neapzināšanās,mīlestības pārdzīvojumi, pusaudžu dzimumnobriešana , emocionalitāte un nesavaldība.
„Sirsniņsalas” – narkotiku izplatība un lietošana pusaudžu/ jauniešu vidū, pašapliecināšanās meklējumi, tieksme pēc neatkarības iegūšanas, pusaudžu – vecāku konflikts, personības psihiskā un morālā nobriešana, atbalsta gaidīšana, zems pašvērtējums, iespēja pozitīvi/negatīvi sevi apliecināt.
…