Radioviļņu izplatīšanās īpatnības, atmosfēras ietekme
Lai gan radio viļņiem, ceļojot brīvajā telpā starp antenu un raidītāju, ir maza ārējā ietekme, kas tos skar, tomēr tos ietekmē dažādi nosacījumi. Ietekmi, kas iedarbojas uz radioviļņiem Zemes atmosfērā rada vairāki faktori, piemēram, radioviļņu augstums, ģeogrāfiskā atrašanās vieta un pat diennakts laiks (diena/nakts, sezona, gads). Zemes atmosfērā ir trīs atsevišķi reģioni jeb slāņi . Tie ir troposfēra, stratosfēra un jonosfēra.
Radio vēl nebūt nav līdz galam izzināts. Radioviļņu izplatība telpā joprojām tiek pētīta. Interesanti praktiski novērojumi īsviļņu izplatībā tika novēroti pēdējā pilnā Saules aptumsuma laikā. Lietas būtība saistījās ar Zemi aptverošā jonizētā atmosfēras slāņa izmaiņām. Saules starojuma ietekmē jonizācijas slānis ap Zemi mainās. Tas ir ar vienām īpašībām dienā, kad uz to iedarbojas Saules starojums, un citāds naktī. Atkarībā no jonizācijas slāņa stāvokļa ap Zemi izmainās radioviļņu izplatība, jo šis slānis darbojas vairāk vai mazāk kā atstarotājs. Tikai tādēļ ir iespējami ļoti tāli radiosakari un tieši dienā, kad Saules starojums rada atmosfēras jonizāciju.
Apmēram 50 km augstumā Zemi aptver jonosfēras slānis. Tik lielā augstumā Saules un kosmiskā starojuma ietekmē Zemes atmosfērā uzkrājas daudz lādētu daļiņu. Tāpēc jonosfēra iegūst visai neparastas īpašības.…