Secinājumi
Pagaidām jāatzīst, ka tiesu sistēma Latvijā vēl ir diezgan haotiska. To vēl skars izmaiņas, saskaņā ar likuma „Par tiesu varu” jaunu redakciju un turpmākām izmaiņām.
Viena no lielākajām problēmām, kas būtu steidzīgi jāatrisina ir sabiedrības šaurās zināšanas par tiesu sistēmas elementiem. Piemēram, ļoti liela sabiedrības daļa vienkārši nezina, kas ir apelācijas instance. Ir pašsaprotami, ka biežāk cilvēki vienkārši vēršas pie jurista, bet tomēr cilvēkam vismaz ir jāzina, kādā iestādē notiek tiesas sēde, kurā advokāts viņu pārstāv. Tāpat arī savu tiesību nezināšana, kā arī tiesvedības principu neizmantošana – tiesnešiem ir plašas iespējas savu darbu darīt pavirši, jo neviens jau tiesneša darbu reāli nekontrolē.
Diemžēl, pastāv arī korupcijas problēma, bet parasti tā attiecas ne tik daudz uz spriedumu (jo pēdējā laikā ļoti pastiprinājusies korupcijas gadījumu kontrole), jo kāds no procesa dalībniekiem var vienkārši nodot lietu pārsūdzībai ( kas tālāk var draudēt ar tiesneša kriminālatbildību), bet gan uz lietas izskatīšanas kārtību: piemēram, parastā lietā tiesa var būt nozīmēta pusgadu vēlāk, bet šo apstākli var mainīt, ja prasītājs materiāli ietekmē tiesnesi. Tiesnešu korumpētība ir atkarīga arī no algas, kuru tas saņem no valsts, atalgojumam jābūt pietiekami augstam, lai tiesnesis tiešām būtu neatkarīgs.
Bet tiesu sistēma vēl ir attīstībā, eksperimentālā stadijā, kad parādās daudz jaunumu, to ieviešanas mēģinājumu. Plaši tiek pārskatīta arī ārvalstu tiesu sistēmu prakse, bet diemžēl tā nesaskan ne ar Latvijas apstākļiem, ne ar mūsu sabiedrību.
…