SECINĀJUMI
1. Rapsis ir viena perspektīvākajām augu kultūrām Latvijā.
2. Rapšu eļļai ir plašs pielietojums – pārtikai, proteīna un tauku avots lopbarībai, kas paliek pēc eļļas izspiešanas, ceļu un ēku būvētāji, un mežu izstrādātāji zāģu ķēžu eļļošanai u.c. Nedaudz pārveidota rapša eļļa ir reāls dīzeļdegvielas aizvietotājs, ko pirmkārt var izmantot paši lauksaimnieki līdz ar to ietaupot līdzekļus degvielas iegādei.
3. Rapsis ir labs un nepieciešams augs graudaugu augsekā. Pēc sēklu novākšanas uz lauka paliek biomasa ar lielu energoietilpību.
4. Rapša kopējā sējumplatība ar katru gadu palielinās, palielinoties apsētajai platībai palielinās arī kopraža.
5. Ražība visu pārskata periodu bija svārstīga, jo to ļoti lielā mērā ietekmēja laika apstākļi. Vislielākā ražība bija valsts saimniecībās un statūtsabiedrībās, lai gan ražības līmenim vajadzētu būt vēl augstākam. Viszemākā un svārstīgākā ražība bija piemājas saimniecībās.
6. Ar katru gadu samazinās rapša audzēšanas izmaksas, tas saistīts ar rapša audzēšanas agrotehnikas pilnveidošanos.
7. Latvijā ir ražotnes, kas reāli spēj pārstrādāt rapša sēklas, gan pārtikas eļļā, gan biodegvielā.
PRIEKŠLIKUMI
1. Nepieciešams lielāks valsts atbalsts un stimulēšana, lai zemniekiem būtu vēlēšanās arvien vairāk un vairāk palielināt rapša sējumplatības.
2. Ievērot un laicīgi veikt visus nepieciešamos agrotehniskos pasākumus, lai gūtu maksimāli iespējamo ražību no viena hektāra (uz doto brīdi Latvijā tā ir tikai 18 cnt/ha, lai arī izmēģinājuma lauciņos ir iegūtas pat 4,5 t/ha).
3. Izvērst pēc iespējas lielāku reklāmas kampaņu par rapša eļļas labo kvalitāti un tās ietekmi uz cilvēka organismu (satur ļoti daudz cilvēka organismam nepieciešamo elementu), to visu veikt, lai cilvēki vēlētos iegādāties tieši Latvijā ražoto produkciju.
4. Daudzi rapša audzētāji varētu cerēt dabūt finansu atbalstu no Eiropas Savienības.
5. Straujāk un efektīvāk attīstīt biodīzeļdegvielas izstrādes un ražošanas procesu.
…