Ražošanas resursi ir resursi ar kuru palīdzību vai arī tiem līdzdarbojoties tiek kaut kas ražots (preces) vai arī sniegts (pakalpojums). Ražošanas resursi ir šādi – dabas resursi, kapitāls, cilvēku darbs, uzņēmēj spējas.
Ražošanas resursus nosacīti var iedalīt divās lielās grupās: īpašuma resursi (dabas resursi, kapitāls) un cilvēku resursi. Pie pirmās grupas pieder resursi, kas ir ražotāja īpašumā, otrā grupa atkarīga no pašiem cilvēkiem – to zināšanām, spējām un prasmēm. Šie resursi ir savstarpēji saistīti, t.i., divās kategorijās: neatjaunojamie (fosilais
kurināmais, minerālresursi, kūdra1) un atjaunojamie resursi (koksnes, zivju, medījamo dzīvnieku resursi, lauksaimniecības biomasa).
Dabas resursu ieguve ir atkarīga no iedzīvotāju vajadzībām un mākas tos efektīvi apsaimniekot. Ilgtspējīga dabas resursu izmantošana nozīmē augstu ekonomisko izmantojot dabas resursus, tiek ražotas preces, sniegti pakalpojumi, to vērtībai summējoties, veidojas iekšzemes kopprodukts (IKP). Jo kvalificētāks darbaspēks, jo racionālāk un efektīvāk tiek izmantoti ražošanas resursi un panākts lielāks iekšzemes kopprodukta pieaugums.
Dabas resursi pēc to izcelsmes iedalāmi rādītāju sasniegšanu nekaitējot dabai un videi, taupīgu neatjaunojamo resursu izmantošanu, kur iespējams tos aizstājot ar atjaunojamiem resursiem, savukārt atjaunojamo resursu ieguve nedrīkst pārsniegt atjaunošanās iespējas.…