Vērtspapīru tirgum Latvijā ir relatīvi nesena vēsture – tas tika izveidots tikai 1993.gada beigās, kad tika nodibināta Rīgas Fondu birža un sākta Vērtspapīru tirgus attīstības koncepcijas izstrāde, kuru LR Ministru Kabinets pieņēma 1994.gada novembrī. Līdz tam Latvijā vērtspapīru tirgus faktiski nepastāvēja, izņemot privatizācijas sertifikātu tirgu un Latvijas bankas organizēto valsts īstermiņa parādzīmju tirgu.
Latvijā vērtspapīru tirgus attīstība ir ļoti cieši saistīta ar privatizācijas procesiem, jo darījumi publiskajā vērtspapīru tirgū galvenokārt notika un notiek arī šobrīd tieši ar privatizēto uzņēmumu akcijām, tāpēc svarīgs atskaites punkts vērtspapīru attīstības vēsturē Latvijā ir 1995.gada janvāris, kad tika uzsākts pirmais uzņēmumu publiskais piedāvājums par privatizācijas sertifikātiem. Būtisks solis vērtspapīru tirgus attīstībā Latvijā bija 1995.gada augustā pieņemtais likums “Par vērtspapīriem”, kurš nu jau zaudējis spēku ar 2003.g. 11.decembra “Finanšu instrumentu tirgus likuma “ stāšanos spēkā .
Fondu biržas pamatfunkcijas ir šādas :
Noteikt vērtspapīru cenu, apkopojot pirkšanas un pārdošanas piedāvājumus;
Radīt iespēju pirkt un pārdot vērtspapīrus;
Nodrošināt ātru un vienlīdzīgu informācijas pieejamību visiem tirgus dalībniekiem;
Nodrošināt tirgus caurskatāmību un pilnīgi atklātu cenas noteikšanas mehānismu;
Uzraudzīt tirgus dalībniekus – biržas biedrus un vērtspapīru emitentus.
Latvijas vērtspapīru tirgus galvenie dalībnieki ir : emitenti ( personas, kas iesniegušas pieteikumu par finanšu instrumentu kotēšanas uzsākšanu Biržā vai kuru izlaistie finanšu instrumenti tiek kotēti Biržā), investori, Latvijas Centrālais depozitārijs (Latvijas Centrālajam depozitārijam ir piešķirts nacionālā depozitārija statuss, un tas veic vērtspapīru centrālās bankas funkcijas - uzskaita, glabā un veic norēķinus ar visiem Latvijā publiski izlaistiem vērtspapīriem) , Bankas un brokeru sabiedrības ( darbojās kā starpnieki vērtspapīru tirgū starp Rīgas Fondu biržu, Latvijas Centrālo depozitāriju un investoriem) ,Latvijas Banka ( nodrošina naudas norēķinu veikšanu starp bankām un brokeru sabiedrībām) , finansu un kapitāla tirgus komisija, kā arī, protams, Rīgas Fondu birža, kuras galvenais uzdevums ir nodrošināt vērtspapīru apgrozību – tirdzniecību .…