Romas nozīmi Eiropas un pasaules kultūras vēsturē ir grūti novērtēt par augstu. No Romas valodas-latīņu valodas- cēlusies vārda „civilizācija„ sakne, kas apzīmē cilvēces kopdzīves pilsonisko pamatu izveidošanos.
„Roma nav mirusi, tā dzīvo mūsos.” Ne tikai tāpēc, ka nākošās paaudzes un laikmeti ir mantojuši romiešu sasniegumus mākslā, izglītībā amatniecībā, literatūrā u.c. senās Romas nozīme mūsdienu civilizācijai ir daudz lielāka. Roma ir tās sakņu sistēma, jo pasaules vēsture ir pamātā romiešu izveidotā pamata izvēršana.
Senajā Romā būtībā pirmo reizi bija realizēta iespēja izveidot vienotu civilizācijas pasauli, kas iekļāva sevī lielāko daļu no tajā laikā pazīstamajām civilizācijām un tautām, zemēm. Romas impērija bija pirmais mēģinājums apvienot cilvēkus ar valsts institūcijas palīdzību, paužot cilvēces vienotības ideju nevis tikumiskā aspektā kā visu ļaužu vienlīdzību Dieva priekšā, bet akcentējot domu par sabiedrību kā vienotu veselumu arī juridiski politiskajā un ekonomiskajā ziņā.
Roma eiropiskajai sabiedrībai deva ne tikai pasaules vēstures vienības sajūtu, bet arī brīva suverenitātes apjausmu, kas balstījās uz antīkajiem priekšstatiem par cilvēka augstāko stāvokli dzīvo būtņu hierarhijā, ko nosaka viņu saprātīgā daba.
Romas kultūras avoti
Neskatoties uz visu savu ”šovinismu”, romieši plaši un labprāt pārņēma citu tautu pieredzi, kultūru, paražas.…