Romiešu tiesības ir vienas no vecākajām tiesībām pasaulē, uz tām balstās daudzas mūsdienu tiesību normas, tomēr, kad XII gadsimtā Rietumeiropā sākās romiešu tiesību pārņemšana, vismazāk tika pārņemtas ģimenes tiesības. Visus ar ģimeni saistītos jautājumus savās rokās bija pārņēmusi Romas katoļu baznīca. Kristīgās ticības ietekmē izveidojās jauni uzskati par pašas ģimenes būtību, tāpēc varam secināt, ka romiešu ģimenes tiesībām jaunajos laikos ir vairs tikai vēsturiska nozīme. Taču ģimenes stiprināšanai arī tagad var noderēt jurista Modestina izstrādātā laulības definīcija: „ Nuptiae sunt coniunctio maris et feminae et consortium omnis vitae, divini et humani iuris communicatio”- brīvā tulkojumā: „ Laulība ir vīrieša un sievietes savienība uz visu mūžu, tiesiska kopība pēc dievu un cilvēku tiesībām”.
Salīdzinot mūsdienu tiesības ar romiešu tiesībām, jāatzīst, ka daudzu ģimenes tiesību institūtu ( piemēram, saderināšanās) rašanās ir saskatāma romiešu tiesībās.
Protams, mūsdienu likumdošanā nav tik bargu sodu, kā arī pastāv dzimumu vienlīdzība un cilvēki netiek tik ļoti ierobežoti savā rīcības brīvībā un tomēr līdzība ir acīmredzama.
Referāta mērķis ir salīdzināt saderināšanos un laulības noslēgšanu romiešu tiesībās un mūsdienās.
Referāta uzdevumi:
1.Saderināšanās jēdziena,tiesisko seku un saderināšanās atcelšanas nosacījumu noskaidrošana;
2.Laulības noslēgšanas noteikumu salīdzinājums;
3.Laulības noslēgšanas veidu uzskaitījums romiešu tiesībās;
4.Laulības noslēgšana mūsdienās;
5.Laulāto personisko attiecību salīdzinājums.
Referāts sastāv no četrām nodaļām. Pirmajā nodaļā tiek apskatīts saderināšanās jēdziens, saderināšanās tiesiskās sekas, kā arī saderināšanās atcelšana romiešu tiesībās un mūsdienās. Otrajā nodaļā tiek noskaidroti laulības noslēgšanas noteikumi romiešu tiesībās un salīdzināti ar mūsdienu noteikumiem. Trešā nodaļa ir veltīta laulības noslēgšanas veidu analīzei romiešu tiesībās, kā arī mūsdienu laulības noslēgšanai. Savukārt ceturtajā nodaļā tiek salīdzinātas laulāto personiskās attiecības.…