Atkritumi ir kļuvuši par vienu no 21. gs problēmām. Mūsdienās rodas aizvien jauni un jauni atkritumu veidi, ko cilvēki necenšās vai nav iemācījušies pārstrādāt vai likvidēt, kaut arī teorētiski, bet dārgi, tas būtu iespējams. Tādēļ atkritumu skaits un apjoms tikai palielinās, bet sabiedrības uztvere pret atkritumiem kā resursu un izejvielām mainās ļoti lēni.
Tāpat kā lielais nepārstrādātais atkritumu daudzums vēl viena būtiska problēma ir pieaugošais pieprasījums pēc iespējas ekoloģiski tīrākas elektroenerģijas un siltumenerģijas, kas varētu ekonomisko izmaksu ziņā konkurēt ar ierobežotiem fosilā kurināmā krājumiem. Pēdējos gados atjaunojamie enerģijas avoti radījuši pastiprinātu interesi, jo arvien lielāka uzmanība tiek veltīta globālā klimata pārmaiņām.
Šīs 2 svarīgās problēmas var risināt vienlaicīgi - šķirojot, pārstrādājot bioloģiski sadalošos sadzīves atkritumus anaerobā procesā un iegūstot biogāzi, ko sadedzinot koģenerācijas procesā, iegūst elektroenerģiju un siltumu. Kursa darbā tiek apskatīts atkritumu biogāzes koģenerācijas ražošanas ekonomiskās perspektīvas un ar to saistītās problēmas Latvijā. Šo problēmu risinājums tiek apskatīts uz konkrēta uzņēmuma piemēra, lai nepieļautu līdzīgas kļūdas, kā arī, lai izmantotu šo uzņēmumu labāko pieredzi un ieteikumus nākotnē.
Šīs problēmas vajag ne tikai aktualizēt, bet censties rast idejas un ieteikumus šo problēmu risināšanā. Mans kursa darba mērķis izpētīt ekonomiskos kritērijus sadzīves atkritumu poligona saražotās biogāzes iegūšanai un izmantošanai Latvijā.
Biogāze ir deggāzes metāna un ogļskābās gāzes maisījums, kas veidojas organisko vielu bioloģiskās destrukcijas (anaerobās fermentācijas procesā) procesos pie attiecīgās temperatūras.[1]…