Saistība ir civiltiesiska attiecība, kurā vienai personai (parādniekam) pienākas izdarīt otras personas (kreditora) labā noteiktu darbību, kā, piemēram, nodot mantu, izpildīt darbu, samaksāt naudu u. tml., vai atturēties no noteiktas darbības, bet kreditoram ir tiesības pieprasīt no parādnieka tā pienākumu izpildīšanu (CK 160.p.)*. Kreditora tiesīgums parasti izpaužas ne tiesībā pašam veikt noteiktas darbības, bet tiesībā prasīt no vienas vai vairākām konkrētām persomām noteiktu uzvedību - darbību vai atturēšanas no darbības.
Saistībām ir milzīga loma kolhozu un padomju saimniecību darbā. Ar to palīdzību tiek iekartotas attiecības starp dažādām sociālistiskām organizācijām, ar tām risina ekonomisko apgrozību, preču un citu ražojumu kustību. Saistības organizē dažādu pakalpojumu sniegšanu un saņemšanu, nokārto darba attiecības. Ar to palīdzību tiek glabāts un apsargāts socialistiskais un personiskais īpašums, pilsoņu veselība un dzīvība.
Saistības rodas no līguma, no administratīviem aktiem, to skaitā no plānošanas aktiem, no kaitējuma nodarīšanas citai personai un no citiem likumā (CK 4.p.) norādītajiem pamatiem. Saistību attiecības rodas, piemēram, pērkot veikalā pārtikas produktus un citas preces, šujot apģērbu ateljē, lietojot dzīvokli, nododot glabāšanā mantu utt. Saistības rodas arī starp sociālistiskajām organizācijām, piemēram, sakarā ar mašīnu un iekārtu piegādi.
Ir lietderīgi atzīmēt, ka vairums saistību tiek izpildītas brīvprātīgi un apzinīgi, jo to dalībnieki saprot, cik svarīgi ir kvalitatīvi izpildīt savas saistības pret otru saistību pusi.
*CK - Latvijas PSR civilkodekss
Padomju valstij un sabiedrībai ir ļoti svarīgi, lai saistības tiktu izpildītas. Praksē dažreiz ir sastopami saistību neizpildīšanas gadījumi. Persona, kas vainojama likumā vai līgumā paredzēto saistību neizpildīšanā, var piemērot valsts piespiedu līdzekļus, tā sauktas sankcijas (soda naudu, nokavējuma naudu), kas pamudina to izpildīt saistību.…