Cilvēks nevar dzīvot bez sev līdzīgo sabiedrības. Saskarsmes iespējas atņemšana – ieslodzīšana vieninieku kamerā – visās valstīs tiek uzskatīta par tādu soda mēru, par kuru bargāks ir tikai nāves sods.
Vajadzība uzturēt saskarsmi veidojās ļoti agri. Jau pirmajā dzīves pusgadā parādās vajadzība pēc pieaugušā uzmanības un labvēlības. Vēlāk pieaug vajadzība pēc sadarbības ar pieaugušo, tieksme iegūt tā atzinību, kas nodrošina audzināšanas efektivitāti. Arī cieņas vajadzība rodas jau pirmsskolas vecumā, un tā ir saistīta ar bērna priekšstatu par sevis paša bagātināšanos. Apkārtējo savstarpējās izpratnes un empātijas vajadzība bērnam pirmskolas vecumā ir augstākā saskarsmes uzturēšanas vajadzības pakāpe.
Skolas gados saskarsmes uzturēšanas vajadzība padziļinās un attīstās tālāk, iegūdama dažādas formas, arī jauniešiem sevišķi raksturīgo emocionālo un individualizēto draudzības un mīlestības vajadzību. Jānorāda, ka šo vajadzību un atbilstošo spēju veidošanas nepieciešamas priekšnosacījums ir emocionāls siltums, labvēlība attieksmē pret bērnu jau no pirmajām viņa dzīves dienām.
Psihiatru pētījumi parādījuši, kādus dziļus personības traucējumus izraisa emocionālā kontakta zaudēšana, it īpaši agrīnā bērnībā. tā piemēram, vienā no šādiem pētījumiem tika konstatēts, ka <
>. Izaudzis viņš ir cietsirdīgs, bezkaunīgs tajā ziņā, ka attiecības ar citiem cilvēkiem veido uz auksta, kaila aprēķina pamata.…