Mūsdienu uzņēmums (gan privātais,gan valsts), nav iedomājams bez sekretāra. Jebkuram darbiniekam ir nepieciešams sekretārs, kas uzņemas organizatorisko un informatīvo apkalpošanu, prot uzturēt vadītāja augsto autoritāti. Ja vēl nesen bija pieņemts sekretāri saukt par “firmas seju”, tad tagad to jau var salīdzināt ar “vadītāja labo roku”, kas regulē dažādus ražošanas procesus. Sekretāres darba vietā krustojas visi uzņēmuma iekšējie un ārējie sakari.
Vārds “sekretārs” ir cēlies no viduslaiku “secretarius” un sākotnēji nozīmēja uzticības personu. Mūsdienu svešvārdu vārdnīcās vārds sekretārs tiek skaidrots kā “persona,kas kārto kādas iestādes, organizācijas vai privātpersonas saraksti, nodarbojas ar lietvedību”.
Sekretāres darba ētika arī ir ļoti svarīga. Tas būtu ārējais izskats – apģērbs, izskats, personīgā higiēna u.c. Ļoti svarīgi lai sekretārei ar savu vadītāju būtu labas attiecības, lai personīgie strīdi vai citas nesaprašanās netraucētu darbam. Runājot pa telefonu arī sekretārei ir jāievēro speciāla etiķete. Tāpat, kā arī apmeklētāju pieņemšana ir ļoti atbildīgs process, jo ar savu naidīgo attieksmi un izturēšanos var visus aizbiedēt. Un ne tikai tas attiecas un apmeklētājiem, bet arī ar pārējiem firmas darbiniekiem. Sekretāres darbs ir ļoti atbildīgs un viņai jāveic dažādi pienākumi sanāksmju sagatavošanā.
1. Kādai jābūt sekretārei
Konkrētas norādes, kādai jābūt radošas personības sekretārei nav, bet zināmām iezīmēm jābūt. Šai sekretārei pašai jābūt ar radošu domāšanu, jāprot uzdrošināties. Jāizjūt cilvēki un situācija.
Ir tādi priekšnieki, kuri burtiski lido – ar savām trakajām idejām, viņus savukārt reizēm vajag nedaudz piezemēt. Japāņu uzņēmējs Morito apraksta situāciju savā uzņēmumā – kāds no viņa tuvākiem padotajiem visu laiku bijis pretējās domās, nevienā jautājumā viņu uzskati nesakrita. Beidzot darbinieks paziņoja – viss, eju prom, mūsu viedokļi atšķiras pilnīgi visā! Uzņēmējs atbildēja – tieši tāpēc tu man esi vajadzīgs, ka tev vienmēr ir pretējs viedoklis. Ja vienmēr uz visiem jautājumiem visi teiks “jā, jā” – radīsies strupceļš. Tāpēc ir bīstami strādāt kopā ar radiniekiem – nebūsi taču opozīcijā radam – un ātri vien sāksies stagnācija.…