Divupe ir zeme starp divām upēm- Tigru un Eifratu, tā atradās mūsdienu Irākas teritorijā. Senie grieķi šo zemi nosauca par Mezopotāmiju.
Divupes civilizācija nav mazāk senāka par Ēģiptes civilizāciju. Divupe jeb Mezopotāmija ir vissenākā un līdz ar to arī pirmā civilizācija, kurai bija augsti attīstīta kultūra. Īstā divupiešu izcelsme vēl joprojām nav noskaidrota, taču pirmās liecības par šīs civilizācijas esamību iesniedzas 3500 gadu tālā pagātnē pirms mūsu ēras. Tomēr no Divupes kultūras saglabājies maz pieminekļu. Nabadzīgāki ir arī arheoloģiskie atradumi. Tādēļ par šo svarīgo kultūras zemi zināms mazāk nekā par Ēģipti, kur daudzu celtņu atliekas saglabājušās līdz šodienai. Šī zeme nebija norobežota ar tuksnešiem un kalnu joslu kā Senā Ēģipte, tāpēc tās vēsturi veido nepārtraukta iebrukumu virkne. Taču, neskatoties uz to, ar Divupi ir saistīta arī Bībeles leģenda par Ēdenes dārzu.
Mezopotānijas, tāpat kā citu vēsturiski agrīno civilizāciju uzplaukums izskaidrojams ar sevišķi labvēlīgajiem klimatiskajiem apstākļiem. Abas upes un tās pietekas nodrošināja ērtas kontaktu un transporta iespējas plašā reģionā. Tā bija visai pieejama ieceļotājiem un iebraucējiem, kas kopumā atstāja iespaidu uz Divupes cilvēku raksturu un kultūras īpatnībām, tādām kā mainību, nestabilitāti un daudzveidību.
Divupe ir to zemju skaitā, kas ietilpst “auglīgā pusmēness” lokā, no kurienes tālāk izplatījušās pirmās labības kultūras. Šis loks stiepjas no Ēģiptes ziemeļaustrumu virzienā caur Palestīnu, Levantu, Anatoliju, līdz pat Irānas kalniem Kaspijas dienvidos, ietverot Mezopotāmiju. …