Secinājumi
Zinātniski pētnieciskā darba mērķis – novērot Drosophila melanogaster reakciju uz SiO2 nanodaļiņu uzņemšanu, analizējot kopsakarību starp rezultātiem un nanodaļiņu koncentrāciju – ir sasniegts, un pēc darba izpildes tika izvirzīti secinājumi.
1. Tika veikta zinātniskās literatūras izpēte un secināts, ka nav daudz pētījumu, kas apskatītu silīcija dioksīda nanodaļiņu un Drosophila melanogaster mijiedarbību, kā arī informācijas pieejamība latviešu valodā ir ļoti maza.
2. Nanodaļiņas ietekmēja mušu kopējo skaitu - no 25 mg/l uz 100 mg/l kolbām tas samazinājās par 65% (no 145 uz 51 indivīdu).
3. SiO2 nanodaļiņu 300 mg/l koncentrācija pastiprināja balto mutāciju, tā kā mutācijas īpatņu skaits pieauga 10 reižu, koncentrācijai sasniedzot 300 mg/l.
4. Pievienotās nanodaļiņas neizmainīja mušu dzimumu proporcionālo skaitu, tam paliekot aptuveni 1:1.
5. Nanodaļiņas ietekmēja kūniņu skaitu – to skaits vairākkārt samazinājās, salīdzinot kontroles kolbu un nanodaļiņu kolbas (~12 reizes, salīdzinot kontroles kolbu un 25 mg/l kolbu), kamēr starp 25 mg/l, 100 mg/l un 300 mg/l koncentrācijas kolbām kūniņu skaits palika aptuveni vienāds (maksimālā izmaiņa - 4 kūniņas).
6. Sasniedzot 300 mg/l koncentrāciju, palielinājās kūniņu letālo mutāciju skaits - neizšķīlušos kūniņu skaits pieauga par ~13%.
7. 300 mg/l nanodaļiņu koncentrācijai piemita konservējošas īpašības, tā kā barotne bija vizuāli svaigāka nekā 100 mg/l kolbā.
…