Pieres daiva
Atbild par šķērssvītroto muskuļu apzinātu kontroli, regulē muskuļu spēku un mērķtiecīgās un apzinātās kustības. Šeit atrodas ar mēli saistītie asociatīvie lauki, kas nodrošina motoros valodas funkciju – ekspresīvo valodu.
Pieres daivas bojājumu izpausmes:
Atsevišķu muskuļu grupu centrālā parēze- nepilna paralīze
Paraparēze- kustību muskuļu traucējumi
Bojājums domināntās puslodes apakšējās pieres krokas rajonā izraisa motoru afāziju- runas traucējumu, precīzāk, noteiktu galvas smadzeņu garozas zonu traucējumu, kuru rezultātā cilvēks zaudē spēju izmantot vārdus un frāzes kā domu izpaušanas līdzekli. Afāzijas gadījumā slimnieks var izrunāt jebkurus burtus un skaņas, bet nemāk runāt. Visas skaņas tiek uztvertas, bet vārds skan kā nepazīstams signāls.
Agrafija – nevar parakstīt, lai gan rokas pariezi nenovēro, rakstīt spējas zaudēšanu.
Motorā apraksija – neprot izpildīt darbības, neprot rīkoties ar priekšmetiem.
Dinamiskā apraksija- cilvēks nemāk pildīt pierastas kustības un operācijas, kurās tiek iedarbinātas abas rokas. Parādās grūtības pārslēdzoties no vienas darbības uz otru. Parādās tīšo kustību un pat darbību inertums. Tiek sajaukta kustību secība.
Izpaužas arī ar psihiskiem traucējumiem- slimnieks zaudē iniciatīvu, kļūst netīrīgs, arī līdzsvara traucējumi- ejot ir tieksme novirzīties uz perēklim pretējo pusi.…