Sabiedrībā pastāv noteiktas morāles un tiesību normas, no kurām izriet attiecīie cilvēku uzvedības noteikumi – aizliegumi un prasības. Aizliegumi veido cilvēka pienākumu atturēties no sabiedrībai kaitīgām darbībām, bet prasības – pienākumu veikt sabiedrībai derīgu vai nepieciešamu darbību. Cilvēks ir atbildīgs par sabiedrības aizliegumu vai prasību neievērošanu. Tā ir viena no sabiedrības raksturīgākajām pazīmēm. Persona, kas pārkāpj sabiedrībā pastāvošus uzvedības noteikumus, izjūt savas rīcības negatīvās sekas, kuras atkarībā no uzvedības noteikumu pārkāpšanas smaguma izpaužas šīs personas nosodīšanā, tās tiesību ierobežošanā vai atņemšanā, vai arī citādā piespiedu līdzekļu piemērošanā.
Šai sakarā varu teikt, ka man nav pieņemami tas, ka sabiedrībā noteiktā normas mūsu iedzīvotāji nevar ievērot, tiek pārkāpti likumi un viss ir sagājis gluži šķērsām. Līdz ar to varu teikt, ka mans noteiktais mērķis bija izzināt šo jomu un apjaust to, kas pienākas personām, kas likumus nepilda un neievēro mūsu likumdošanu.
Kriminālsods ir piespiedu līdzeklis, ko valsts vārdā uzliek personai, kas ir izdarījusi noziedzīgu nodarījumu. Šo sodu var piespriest tikai tiesa.
Saskaņā ar Krimināllikumu kriminālsodu var atzīt par valsts piespiedu līdzekli.To piespriež valsts vārdā un tam ir publisks raksturs, tādēļ spēkā stājies tiesas spriedums ir obligāts ne vien notiesātajam, bet arī visiem citiem valsts iedzīvotājiem, turklāt valsts realizē atbilstošus pasākumus, lai nodrošinātu sprieduma izpildi.
Soda piespiedu raksturs nozīmē arī to, ka notiesātajam tiek noteikti zināmi ierobežojumi un sagādātas zināmas ciešanas - viņam var atņemt brīvību, atņemt tiesības uz zināmu nodarbošanos, konfiscēt mantu u.c. Krimināllikumā ir dota Latvijā pastāvošo Kriminālsodu sistēma. Tā būtiski atšķiras no soda veidu uzskaitījuma Latvijas KK - izslēgti vairāki sodu veidi (nometinājums, izsūtījums, atbrīvošana no amata, sabiedriskais nopēlums), kurus pēdējos gados tiesu praksē tikpat kā nepielietoja, bet Krimināllikumā norādīti daži jauni sodu veidi (arests, piespiedu darbs). …