Starptautisko tiesību subjekti ir tiesību un pienākumu nesēji starptautiskajās attiecībās.
Starptautisko tiesību subjekti ir veidojumi, kuri ir spējīgi uzņemties starptautiski tiesiskas saistības un tiesības un aizstāvēt savas tiesības, izvirzot starptautiskas prasības Tiesībsubjektība ietver sevī tiesībspēju un rīcībspēju.
Starptautisko tiesību subjektu pazīmes:
1) spēja slēgt spēkā esošus starptautiskos līgumus;
2) spēja izvirzīt prasības par starptautisko tiesību pārkāpumu;
3) spēja atbildēt par starptautisko tiesību pārkāpumiem;
4) spēja baudīt privilēģijas un imunitātes attiecībā uz citu subjektu jurisdikciju (tā pārsvarā ir visiem subjektiem)
Starptautisko tiesību subjektu veidi:
1. Pamatsubjekti.
Starptautisko tiesību pamatsubjektu īpatnība ir tāda, ka tie nav tikai tiesību un pienākumu nesēji, bet tie arī ir spējīgi radīt starptautisko tiesību normas. Pamatsubjekti ir:
Valstis;
Starptautiskās starpvalstu organizācijas. Tie ir atvasinātie tiesību subjekti. To tiesisko statusu noteic valstu noslēgtie juridiskie akti (dibināšanas līgumi), kurus parasti sauc par statūtiem;
Tautas, nācijas kas cīnās par savu nacionālo neatkarību.
2. Ar ierobežotu subjektību
Valstis veidošanās stadijā (piemēram, LR no 1918 līdz 1921.g.)
Valstīm līdzīgi veidojumi (pastāv strīds vai Vatikāns ir valsts vai valstij līdzīgs veidojums);
Karojušās un sacēlušās puses (tiek domāta situācija, kad pilsoņu karā laikā valsts iekšienē pastāv nevalstiskā armija, kurai jāievēro starptautisko tiesību normas un kuru līderi nes atbildību par šo normu neievērošanu).
Fiziskas personas (attiecība uz šiem subjektiem nav vienota viedokļa zinātnieku starpā). Daudzi starptautisko tiesību dokumenti reglamentē fiziskas personas tiesības un pienākumus. Kā arī fiziskajām personām ir starptautiskā tiesībspēja gadījumos, kad tiek runāts par personas saukšanu pie atbildības par starptautisko normu pārkāpumu. …