Šujmašīna ir tehnoloģiska darbmašīna, kuras raksturīgākā pazīme ir dūrienu veidošana un diega šuves iegūšanai. Sadzīvē lieto universālās slēgdūrienu šujmašīnas, bet mūsdienās galvenokārt izmanto elektriskās kompjuterizētās šujmašīnas. [1]. Mūsdienās izgatavo dažāda tipa sadzīves šujmašīnas, kas atšķiras gan ar ārējo izskatu, gan ar uzbūves īpatnībām, gan ar savu funkciju.
Tēma „Šujmašīnu veidi. Šujmašīnas sagatavošana darbam” paredzēta 6. klasei, jo tieši 6. klasē skolēniem vajag apgūt iemaņas sagatavot darbam šujmašīnu, dažādus dūrienus, vīles un šūt ar šujmašīnu. Kaut arī šūt ar šujmašīnu māca jau 5. klasē, manuprāt, bērni patstāvīgi sagatavot šujmašīnu darbam ir par jaunu. Savukārt 6. klasē skolēniem vajadzētu mācīt un sākt prast darboties ar šujmašīnu, arī patstāvīgi, mājturības un tehnoloģiju standartā norādīts, ka plašāk darbam ar šujmašīnu jāmāca 6. klasē.
Šīs tēmas apgūšanai 6. klasē nepieciešamas 4 mācību stundas pa 40 minūtēm, no kurām pirmajā stundā skolēni tiek iepazīstināti ar šujmašīnu vēsturi un to veidiem. Otrajā stundā ar praktiskiem piemēriem un uzskates materiāliem tiek iepazīstināti ar šujmašīnas darbības principu un šujmašīnu sagatavošanu darbam. Trešajā stundā skolēni mācās organizēt savu darba vietu un ar skolotāja palīdzību praktiski mēģina sagatavot šujmašīnu darbam. …