Secinājumi
1. Taisnīguma principu iespējams apskatīt plašākā nozīmē kā cilvēka tiesības uz taisnīgumu un šaurākā nozīmē kā tiesības uz taisnīgu tiesu.
2. Taisnīguma princips izriet no Satversmes 1. punkta kā Latvijas Republikas tiesību sistēmas pamatnormas.
3. Taisnīgums ietver sevī objektivitāti, daudzpusību, vērtētāja neatkarību, vienlīdzību, instanču pieejamību un samērīgumu.
4. Taisnīguma principa jēdziens tā plašākajā nozīmē ir pielīdzināms cilvēka pamattiesībām.
5. Procesuālais taisnīgums izriet no dabīgā taisnīguma un nosaka cilvēka tiesības uz taisnīgu tiesu.
6. Satversmes tiesa savos spriedumos uz taisnīgumu kā fundamentālu vērtību ir atsauksies lietās, kas saistītas ar īpašuma, ģimenes, atalgojuma un sociālā taisnīguma jautājumiem.
7. Satversmes 92. pantā minētā “taisnīga tiesa” ir apskatāma kā neatkarīga tiesu varas institūcija, kas izskata lietu, un kā pienācīgs, tiesiskai valstij atbilstošs process, kurā šī lieta tiek izskatīta.
8. Viens no Satversmes tiesā visvairāk apskatītajiem jautājumiem ir procesuālais taisnīgums.
9. Tiesības uz taisnu tiesu sevī ietver daudzskaitlīgus un komplicētus kritērijus, to skaitā tiesnešu neatkarību, nevainīguma prezumpciju, pušu līdztiesību, personas tiesības tapt uzklausītai un brīvu pieeju tiesai.
10. Atsaucoties uz taisnīguma principu Satversmē un starptautiskajos tiesību aktos, Satversmes tiesa nodrošina cilvēktiesību ievērošanu, atceļot netaisnos normatīvos aktus.
…