1 Ievads.
Iedzīvotāju daudzuma, izvietojuma un sastāva dati ir nepieciešami valsts ekonomiskās un sociālās dzīves plānošanai un vadībai.
Šodien neviena valsts, neviena sabiedrība nevar veiksmīgi attīstīties bez šāda veida informācijas. Galvenais tādas informācijas avots ir tautas skaitīšana.
Dati, kuri ir iegūti tautas skaitīšanas gaitā ir nepieciešami valsts budžeta plānošanai, bezdarba samazināšanai, valsts aizsardzības nostiprināšanai, finanšu līdzekļu piešķiršanai pensijas apgādei, veselības aprūpei, izglītībai, ceļu un mājokļu būvniecībai un daudzu citu sociālo problēmu risināšanai.
Lai apstrādātus datus varētu izmantot daudzās nozarēs un daudzu problēmu risināšanai, tie ir vispirms ir jāiegūst. Tautas skaitīšanā daļu informācijas iegūs, apkopojot administratīvo reģistru (Iedzīvotāju reģistra, Nekustamā īpašuma reģistra, Valsts ieņēmumu dienesta nodokļu maksātāju reģistra) datus, pārējo informāciju – aptaujājot iedzīvotājus. Tieši iedzīvotāju aptaujas daļai, t.i. programmai, es arī veltīšu uzmanību savā darbā.
Es pacentīšos izanalizēt katru 2000. gada tautas skaitīšanas programmā iekļauto jautājumu un parādīt katra uzdota jautājuma nozīmi statistisko datu iegūšanā, pierādīt to nepieciešamību.
Arī es īsumā apskatīšu 2011.gada tautas skaitīšanas programmas projektu, salīdzināšu abas programmas un izdarīšu secinājumu par tautas skaitīšanas programmas izmaiņām un kādēļ šīs izmaiņas tika veiktas.
…