Nav jābūt psihologam, lai izteiktu domu, ka cilvēks ir sarežģīts un vienreizīgs. Mēs vienmēr varam atšķirt īpašības, kas raksturo vienu cilvēku, no citu cilvēku savdabīgām īpašībām. Tai pašā laikā varam saskatīt iezīmes, kas dažādiem cilvēkiem ir līdzīgas. Kas nosaka atšķirīgo un kopīgo? Atbildes uz šo jautājumu tiek meklētas gadsimtiem ilgi. Vēstures gaitā ir uzkrāti daudzveidīgi cilvēciskās būtības skaidrojumi. Ir bijuši daudzi mēģinājumi izprast, kā un kāpēc mēs atšķirīgi reaģējam uz vienādām apkārtējās vides ietekmēm, taču ir skaidrs, ka cilvēku reakciju daudzveidībā var izdalīt līdzīgo. Līdz ar to ir pamats runāt par noteiktiem cilvēku tipiem. Ar tipu apzīmē cilvēku grupu ar kādām kopīgām pazīmēm. Visai bieži mūsdienās var dzirdēt, ka cilvēks tiek noraksturots ar kādu temperamenta tipu. Tādēļ, vēlos aplūkot šos atsevišķos tipa veidus, un vēlos izprast katru no tiem, balstoties uz iegūtajiem materiāliem.
1. Kas ir temperaments?
Temperaments ir cilvēkam piemītošu noturīgu psihisko īpašību kopums, kas nosaka psihisko un fizisko procesu un stāvokļu norises intensitāti, ierosu, ātrumu, tempu un ritmu.
Temperaments ir relatīvi noturīgs un nemainīgs. To maz ietekmē apkārtējā vide. Salīdzinoši ar raksturu, raksturs ir vairāk pakļauts izmaiņām. Bet, kas to nosaka?…