1.R.Blaumanis lugā “Pazudušais dēls” atklāj Krustiņa un viņa tēva Roplaina mīlestību vienam uz otru, taču attiecību traģismu nosaka Krustiņa vēlme, bet nespēja laboties, kā arī tēva nelokāmā morālā pārliecība, kas neļauj samierināties ar dēlu – zagli.
2.Plašā pārdzīvojumu un izjūtu lokā R.Blaumaņa lugā “Indrāni” spēcīgi izgaismojas divu atšķirīgu dzīvesveidu un morāles principu, kā arī attiecību konflikts, kura centrā ir Indrānu tēvs un viņa vecākais dēls Edvarts.
3.Jāzeps Raiņa lugā “Jāzeps un viņa brāļi” ir tēva izredzētais, mūža mīlestības dēls; tēva un dēla attiecības vieno cieša garīgā saikne, turpretim brāļi ir greizsirdīgi uz Jāzepu tēva mīlestības dēļ.
4.M.Zīverts lugā “Vara” psiholoģiski dziļi ir atklājis atšķirīgu tēvu un dēlu attiecību modeli, kura pamatā ir Mindauga un viņa dēla pretstatītie raksturi, dažādie uzskati, saistīti ar ticības un varas izpratni.
5.A.Grīns romānā “Dvēseļu putenis” atklāj vecā Vanaga un viņa dēla Artura Vanaga ciešās attiecības 1.Pasaules kara laikā, cīnoties strēlnieku rindās; lai gan sākumā abu mērķis bija atriebt vāciešu nogalināto māti, pamazām šis mērķis pāraug nācijas pašcieņas un pašapliecināšanās idejā.…