SECINĀJUMI
Tiesību avoti savā starpā ir saistīti un tie veido demokrātiskas valsts tiesību sistēmu. Tiesību avoti ir sakārtota sistēma. Tiesību avoti dalās patstāvīgajos tiesību avotos un palīgavotos. Pie patstāvīgajiem tiesību avotiem pieder normatīvie akti, vispārējie tiesību principi un tiesību paražas, bet pie tiesību palīgavotiem pieder tiesību doktrīnas un judikatūra. Uz tiesību palīgavotu pamata nevar pieņemt juridiskos nolēmums. Palīgavots- šis nosaukums jau pats par sevi izsaka, ka tas kalpo kā palīgs tiesību aktu interpretācijai un juridisko nolēmumu argumentācijai. Savukārt uz patstāvīgo tiesību avotu pamata var pieņemt juridiskos nolēmumus.
Ar vien lielāku nozīmi Latvijā iegūst tiesību palīgavotu pielietošana lietu iztiesāšanā un nolēmumu sagatavošanā. Jo plašāk pierādīts un argumentēts fakts, jo lielāka iespēja gūt pozitīvu iznākumu lietas iztiesāšanā. Latvijā liela daļa sabiedrības, kura nekad nav iesaistījusies tiesu darbos, nemaz nenojauš kā tiek izskatītas lietas un juristu darbību. Priekšstats par tiesību piemērošanas gadījumu ir tāds, ka viss balstās tikai un vienīgi uz rakstītiem normatīviem aktiem, bet patiesībā tā nav. Katram atsevišķam gadījumam var piemeklēt visdažādākās doktrīnas, tiesību principus, tiesu spriedumus, judikatūras utt.
Pētot Augstākās tiesas mājaslapā pieejamos spriedumus secinu, ka vienlīdz svarīgi ir patstāvīgie tiesību avoti un palīgavoti. Visbiežāk kā tiesību avoti tiek izmantoti likumi un normatīvie akti, taču redzamas, ka nereti spriedumi tiek balstīti uz līdzīgiem spreidumiem līdzīgās lietās.
…