Tiesības ir valsts garantēto vispārīgo normu kopums cilvēku kopdzīves regulēšanai un starp cilvēkiem radušos konfliktu atrisināšanai ar nolēmumu palīdzību.
Tiesību uzdevums ir regulēt cilvēku kopdzīvi, tātad to spēks vienmēr attiecas uz kādu noteiktu cilvēku kopienu. Šīs kopienas locekļi dzīvo ar apziņu, ka konkrētās tiesības ir spēkā un ir īstenojamas. Tai pat laikā tiesību uzdevums , nodrošināt cilvēkus ar brīvību, sociālo drošību un citiem ir funkcija. Funkcija, kas nodrošina cilvēkiem labākus dzīves apstākļus.
Šī darba mērķis ir noskaidrot, kādas ir tiesību funkcijas.
Galvenais uzdevums šī mērķa sasniegšanai ir izstudēt pēc iespējas vairāk literatūras un elektronisko resursu – internetu.
Šajā referātā galvenie izmantotie informācijas avoti ir literatūra.
Valstiski garantētajai tiesiskajai iekārtai ir dažādi uzdevumi (funkcijas) cilvēku kopdzīves regulēšanā attiecīgajā valstī. Svarīgākos uzdevumus var apkopot zem šādiem zīmīgiem vārdiem:1
Kārtības uzturēšana,
Brīvību nodrošināšana,
Sociālā drošība,
Kooperācija,
Integrācija.
1.Kārtības uzturēšana.
Valsts uzdevums ir iekšējās un ārējās kārtības nodrošināšana. Pie valsts iekšējām funkcijām pieder:
Sabiedrības samierināšana (šī funkcija praktiski ietver arī tālāk minētās funkcijas),
Pastāvošās kārtības nostiprināšana (ar likuma spēku),
Īpašumtiesību aizsardzība,
Valsts ekonomiskās dzīves organizatoriskā funkcija,
Tiesībsargājošā funkcija,
Sociālā funkcija,
Kultūras attīstības nodrošināšana.
Pie valsts ārējām funkcijām pieder:
Aizsardzība pret ārējiem ienaidniekiem,
Sadarbība miera uzturēšanā un konfliktu novērošanā,
Ekonomiskā sadarbība starp valstīm un tās veicināšana,
Zinātniski tehniskā un kultūras sadarbība,
Sadarbība vides aizsardzībā,
Konkrētās valsts iedzīvotāju interešu un tiesību aizsardzība ārvalstīs.1
Valsts uzdevums , kā jau iepriekš minēju, ir iekšējās un ārējās kārtības nodrošināšana, neitralizējot jebkuru varu, kas apdraud mieru un kārtību valstī no
ārpuses (kā militārs apdraudējums, starptautiskā organizētā noziedzība) vai no iekšienes ( kā atsevišķu indivīdu veiktas noziedzīgas darbības vai valsts varas ļaunprātīga izmantošana). Valstij šai nolūkā ne vien ir jākoncentrē savās rokās varas lietošanas līdzekļi, bet arī jārada tāda tiesiskā iekārta, kas tiklab ierobežo pašas valsts varas pielietošanu, kā arī regulē pilsoņu savstarpējās attiecības un viņu attiecības ar valsti.
Kārtības nodrošināšanas funkcija ir īpaši saistāma ar nosacījumu, ka konflikti starp valsti un konkrētu pilsoni un pilsoņu savstarpējie konflikti tiek risināti tikai tiesībās noteiktajā kārtībā. Tiesiskajai iekārtai ir jāspēj absorbēt sabiedrībā pastāvīgi rodošos konfliktus ar tiesisku procesu palīdzību.
Kārtības nodrošināšanas funkcija ir saistīta ne tikai ar nosacījumu, ka pastāv tiesību normas , kas ir lietderīgas, pietiekami sīki diferencētas un orientētas uz ētiskām sabiedriskajām vērtībām. Papildus visam tam vēl ir vajadzīgs, lai tiesības tiktu ievērotas un, ja nepieciešams, būtu iespējams to panākt piespiedu kārtā, un lai tiesību pārkāpēji baidītos no sankcijām.…