Tiesības ir bijušas aktuālas katram cilvēkam jau no pirmatnējās kopienas laikiem cauri gadsimtiem un gadu tūkstošiem. Attīstoties un progresējot civilizācijai to loma kļūst arvien aktuālāka un nozīmīgāka, jo tiesības ievieš kārtību cilvēku ikdienā.
Mūsdienās tiesības ir absolūta nepieciešamība sabiedriskajā dzīvē, jo katrs iedzīvotājs ikdienā vadās pēc kaut kādiem noteiktiem noteikumiem. Ļoti svarīgas ir gan katra indivīda, gan sabiedrības tiesības. Tāpēc tās tiek iedalītas publiskajās un privātajās tiesībās.
Šajā darbā tiks apskatīts tiesību dalījums, klasifikācija, teorijas, pēc kurām ir iespēja noteikt tiesību atšķirības.
Darba uzdevums ir apskatīt tiesību dalījumu publiskajās tiesībās un privātajās tiesībās, izpētīt kā un ar ko šīs tiesības atšķiras viena no otras, salīdzināt vairāku autoru viedokļus, izprast teorijas, ar kurām ir iespējams atšķirt, kuras ir privātās tiesības un kuras publiskās.
Darba mērķis ir uzzināt kā, un vai ir iespējams, strikti norobežot abas tiesību dalījuma grupas, kuru teoriju pielietot, lai uzzinātu pie kādas grupas (publisko vai privāto) tiesību norma pieder.
Tiesības iedala divās lielās grupās: publiskajās (jus publicum) un privātajās (jus privatum). Tiesību dalījums balstās uz pamatideju, ka cilvēks uzstājas tiesiskā dzīvē ne vien kā privātpersona, kā atsevišķs indivīds ar savām atsevišķām prasībām, bet arī kā sabiedrības loceklis.1 Šim iedalījumam ir būtiska nozīme, jo abi tiesību atzari balstās uz dažādiem principiem.…