Kursa darba nosaukums ir “Tiesību normas sociālo normu sistēmā”. Manuprāt, tiesību norma ir visnozīmīgākā no visām sociālajām normām, jo tā, pirmkārt, jau nodrošina kārtību un likumību attiecībās starp cilvēkiem, valstī un pasaulē. Šī darba mērķis ir noskaidrot, kas tad īsti ir tiesību norma, kāda ir tās nozīme. Referāta uzdevumi ir: a) izskatīt tiesību normas jēdzienu; b) noskaidrot tiesību normu pazīmes; c) apskatīt sociālas normas; d) iepazīties ar tiesību normu klasifikāciju pēc dažāda pamatojuma; e) kā arī nolēmu nedaudz uzmanības veltīt tiesību normu piemērošanai, jo tas ir nozīmīgs process. Izskatot šos jautājumus, izmantoju vairāku autoru grāmatas un apkopoju tajās atrodamo informāciju, diemžēl saskāros ar tādu problēmu, kā literatūras trūkums un zemā kvalitāte latviešu valodā, tāpēc to izmantoju minimāli.
Tātad šī darba mērķis kopumā ir īsumā iepazīties ar tiesību normām kā sociālo normu paveidu.
Attiecības starp cilvēkiem tiek regulētas ar uzvedības noteikumiem sabiedrībā (sociālajām normām). Sociālās normas veido kopīgu sistēmu, un savā sistēmā nodrošina vispusīgu un dziļu iedarbību uz sabiedrības dzīvi, uz visām tās sfērām. Šīs normas domātas tam, lai nākotnē, t. i., iepriekš nenofiksētos gadījumos , virzīt cilvēku uzvedību. Galvenais ir šo normu iedalījums pa regulējamo attiecību sfērām.
Tiesību normas ir viens no posmiem – pamatlicējiem jurisprudences izpētīšanā kopumā. Izejot no tā, uzstādīju par mērķi dziļāk iepazīt tādu parādību kā tiesību normas un noteikt, kādās attiecībās atrodas tiesību normas un to iemiesojums – normatīvi - tiesiskie akti.
Tā kā darba mērķis ir izskatīt tiesību normas, bet tas ir sociālo normu paveids, tad nolēmu pievērst uzmanību arī sociālajām normām.
Sociālā norma – relatīvi konkrēts un loģiski pilnīgs pamatatzinums, noteikums, paraugs, ar kura palīdzību tiek regulētas attiecības cilvēku starpā. Ja pievēršamies sociālo normu jēdziena veidošanai, uzskaitot to pazīmes, jāņem vērā, ka tās veidojas sabiedrības attīstības gaitā pakāpeniski. Šo normu vēsturiskā evolūcijā sociālo normu sistēma ataino sabiedrības sasniegto ekonomiskās, sociāli - politiskās un garīgās attīstības pakāpi. Tajās atspoguļojas sabiedrības, valsts vēsturiskās un nacionālās īpatnības, valsts varas raksturs, cilvēku dzīves kvalitāte utt.…