Katru dienu tiek izdarīti daudz likumpārkāpumi. Lieta it kā būtu vienkārša – ir izdarīts noziegums, jāpaskatās grāmatā cik gadus cietumā par to jādod un jāliek vien tajā cietumā iekšā. Bet tas viss ir daudz, daudz sarežģītāk. Katra tiesību norma ir jāpiemēro katram atsevišķam gadījumam, jāsavāc vajadzīgie pierādījumi, jānopratina liecinieki un vēl visi pārējie, it kā sīkumi, kas ļoti būtiski var ietekmēt katras lietas iznākumu. Lai tiesa izlemtu, ko un kā darīt, ir jāveic daudz darbības un jāiedziļinās katrā lietā, lai varētu pieņemt atbilstošu lēmumu.
Referātā tiks analizētas, darbības, kas jāveic tiesību normas piemērošanai, kā jāatrod pareizā norma un kādas kļūdas var gadīties, veicot visus šos procesus.
Kas ir tiesību normas?
Tiesību normas ir vienas no sociālo normu veidiem. Sociālās normas ir vēlamie uzvedības veidi un pārliecināšana, ko ir noteikusi konkrēta cilvēku grupa. Tas spēj atvieglot savstarpējās attiecības, nosakot vēlamo uzvedību konkrētajā situācijā. Normas atvieglo mūsu dzīvi. Tās dod mums iespēju paredzēt to, kā uzvedīsies pārējie. Sociālās normas ir veidojušās pakāpeniski sabiedrības attīstības gaitā. Šīs normas ataino sabiedrības attīstības pakāpi. Tās atspoguļo sabiedrības un valsts īpatnības, valsts varas raksturu un cilvēku dzīves kvalitāti.
Sociālo normu veidi:
1.Tiesību normas (valsts garantētas uzvedības normas);
2.Tikumības normas, morāle (vēršas pie indivīda sirdsapziņas);
3.Sabiedriskās normas, tikumi (tiek ievērotas bez valstiskas piespiešanas).…