Kā zināms, tad par katru pārkāpumu ir piemērojams atbilstošs sods, tas nozīmē, ja kāda persona pārkāpj tiesību normas, tad par to draud atbilstošs sods, atkarībā no nodarītā. Izklausās ļoti vienkārši, tomēr, tas nebūt tā nav, jo, lai piemērotu attiecīgo normu ir nepieciešams izdarīt virkni dažādu darbību, piemēram, savākt pierādījumus, noskaidrot lietas ietekmējošos apstākļus u.t.t. Šis process nereti ir ļoti ilgstošs, atkarībā no lietas svarīguma un nozīmīguma. Katru dienu tiesās tiek izskatītas ļoti daudz lietas, tas nozīmē ka tiek pastrādāti ļoti daudz noziegumi, tiek šķirtas laulības, dalīta manta u.t.t. Lai Tiesa to visu izskatītu un spētu pieņemt objektīvu un taisnīgu lēmumu, ir jāiedziļinās katras konkrētās lietas būtībā, jāizzina visi lietas apstākļi un no tiem jāņem vērā svarīgākie. Bez tā visa ir jāpiemēro atbilstoša norma. Galvenās problēmas tiesību normas piemērošanā ir pareiza faktu konstatēšana un atbilstošās normas atrašana. Šajā referātā tiks izanalizēts kā tad īsti notiek tiesību normu piemērošana, kādi procesi jāveic un no kā jāuzmanās piemērojot tiesību normu.
1.Tiesību normas, kā vienas no sociālo normu veidiem.
Lai ķertos klāt tiesību normas piemērošanai, sākumā derētu noskaidrot, kas tad īsti ir normas un ar ko atšķiras tiesību normas no pārējām normām.
Tiesību normas ir vienas no sociālo normu veidiem. Sociālās normas ir konkrēti un loģiski pamatatzinumi, noteikumi, paraugs, ar kura palīdzību tiek regulētas attiecības cilvēku starpā. Sociālās normas ir veidojušās pakāpeniski sabiedrības attīstības gaitā. Šīs normas ataino sabiedrības attīstības pakāpi. Tās atspoguļo sabiedrības un valsts īpatnības, valsts varas raksturu un cilvēku dzīves kvalitāti.
Sociālo normu veidu klasifikācijas:
1)Tiesību normas (valsts garantētas uzvedības normas);
2)Tikumības normas, morāle (vēršas pie indivīda sirdsapziņas);
3)Sabiedriskās normas, tikumi (tiek ievērotas bez valstiskas piespiešanas). [2;17]…