Secinājumi
Referāta izstrādes procesā autores formulēja sekojošus secinājumus par tiesiskas valsts principu:
1. Tiesiskas valsts princips ir orientēts uz taisnīguma īstenošanu. Latvijas tiesību zinātnē un judikatūrā līdz šim kā tiesiskas valsts principa elementi ir nosaukti: tiesību virsvadība, konstitūcijas pārākuma princips, pārvaldes tiesiskuma princips, patvaļas aizliegums, varas dalīšana, cilvēka pamattiesību saistošais raksturs, tiesiskās drošības un paļāvības princips, samērīguma princips, valsts atbildība, procesuālas garantijas un labas pārvaldības princips. Kopš 2014. gada tas, ka Latvija ir tiesiska valsts, ir noteikts Satversmes ievadā.
2. Tiesiskas valsts princips ir nozīmīgs, lai nodrošinātu taisnīgu valsts iekārtu demokrātiskā valstī, brīvību, tiesisko drošību, tiesību virsvadību pār visiem valsts lēmumiem, cilvēktiesību garantiju, tiesu neatkarību u.c.
3. Atziņas par tiesiskas valsts principu ir pieejamas gan Satversmes tiesas, gan Augstākās tiesas spriedumos. Tiesas secina, ka visa pamatā ir tiesību normas, ka kriminālprocesa rezultātam ir jābūt taisnīgam, ka valdības pieņemtajiem lēmumiem ir jābūt, ievērojot taisnīgumu un labas pārvaldības principu u.c.
4. Latvija jau kopš 20. gadsimta deviņdesmitajiem gadiem ir cēlusi tiesisku valsti, paredzot nopietnas reformas prokuratūrā, advokatūrā, policijā un valsts pārvaldes institūcijās, jo „šīm iestādēm ir nozīmīga loma demokrātiski pieņemtu likumu varas nodrošināšanā”.
…