Mūsdienu apstākļos, kad notiek izmeklēšanas paņēmienu, metožu tālāka pilnveide, dažādu problēmu atrisināšana nozieguma atklāšanā, kriminālajā tiesvedībā praktiski nav iespējama bez dažādu nozaru speciālistu palīdzības. Krimināllietu izmeklēšanas gaitā procesa virzītājam nereti rodas problēmas, kuras viņš nevar izšķirt sakarā ar speciālo zināšanu trūkumu vai arī tas viņam aizliegts ar kriminālprocesuālo likumu. Tādos gadījumos viņš pēc palīdzības griežas pie speciālista. Eksperts pēta tos lietiskos pierādījumus, kurus nodevis procesa virzītājs un tiesa. Eksperts savas darbības rezultātus izklāsta atzinumā, kas ir patstāvīgs pierādījums krimināllietā. Uz šī atzinuma pamata var tikt balstīta apsūdzība, tāpēc atzinumam ir ļoti liela nozīme.
Referātā apskatīšu visbiežāk sastopamo tiesu medicīnas ekspertīzes veidu – miesas bojājumu rakstura un smaguma noteikšanu. Šo ekspertīzi nosaka visos gadījumos, kad procesa virzītājam vai tiesai jānosaka personas vaina un sods par miesas bojājumu nodarīšanu. Eksperta atzinuma novērtējums pilnībā tiek atspoguļots spriedumā, kurā tiesai nevis jāaprobežojas uz atsauci uz to, bet konkrēti jānorāda, kādi fakti konstatēti ar eksperta secinājumiem.(1., 2.pielikumi)
Darbā izmantošu Kriminālprocesa likuma komentārus, Labklājības ministrijas instrukcijas un 1981.gadā izdoto rokasgrāmatu ”Tiesu medicīna”, kurā apskatīti tiesu medicīnas teorijas un prakses pamatjautājumi.…