Latvijas Republikā līdzās likumdošanas un izpildu varai pastāv neatkarīgā tiesu vara.
Latvijas republikā tiesu spriež tikai tiesa.
Tiesu vara Latvijas Republikā pieder rajonu (pilsētu) tiesām, apgabaltiesām, Augstākajai tiesai un Satversmes tiesai.
Augstākā tiesa
Augstākās tiesas sastāvā ir senāts un divas tiesu palātas- Civillietu tiesu palāta un Krimināllietu tiesu palāta. Augtākās tiesas senāts ir kasācijas instance visās lietās, kuras izskatījušas rajonu (pilsētu) tiesas un apgabaltiesas. Augstākās tiesas senāts lietas izskata koleģiāli trīs senatoru sastāvā.
Kasācija ir likumīgā spēkā nestājušos tiesu nolēmumu (spriedumu, lēmumu) izskatīšana Augstākās tiesas senātā pēc sūdzības nolūkā atcelt pārsūdzamo spriedumu vai lēmumu, ja taisot spriedumu būtiski pārkāpts likums vai process, vai izskatot lietu tiesa būtiski pārkāpusi savas kompetences robežas.
Tiesu palāta ir apelācijas instance lietās, kuras izskatījušas apgabaltiesas, kā pirmās instances tiesas. Tiesu palāta lietas izskata koleģiāli trīs tiesnešu sastāvā.
Apelācija ir likumīgā spēkā nestājušos tiesas spriedumu vai lēmumu izskatīšana pēc būtības tiesu instancē kā faktisku, tā juridisku iemeslu dēļ.
Apgabaltiesas
Latvijas Republikā ir izveidotas 5 apgabaltiesas: Rīgas apgabaltiesa, Kurzemes apgabaltiesa, Latgales apgabaltiesa, Vidzemes apgabaltiesa un Zemgales apgabaltiesa.
Apgabaltiesa ir pirmās instances tiesa tām civillietām un krimināllietām, kuras saskaņā ar likumu ir piekritīgas apgabaltiesai.
Apgabaltiesa ir apelācijas instance civillietām un krimināllietām, kuras izskatījusi rajona (pilsētas) tiesa vai tiesnesis vienpersoniski.
Apelācijas instancē lietas izskata koleģiāli, trīs profesionālu tiesnešu sastāvā, bet pirmajā instancē sastāvs tiek veidots tāpat kā rajona (pilsētas) tiesās.
…