Tirgus ekonomika ir zinātne par tirgus attiecībām, to konkrētām formām, kas savā kvalitatīvā un kvalitatīvā noteiktībā kā sociāli ekonomiski motīvi nosaka saimniekojošo subjektu – gan ražotāju, gan patērētāju – ekonomisko uzvedību (rīcību), atlasot efektīvus alternatīvu iespēju variantus nobriedušām (būtībā neierobežotām) vajadzībām, nonākot pretrunā ar ierobežotiem ražošanas resursiem. Tirgus ekonomika kā zinātne, pētot tirgus attiecību noteiktos motīvus un izvēli, līdz ar to noskaidro tirgus mehānisma noturīgās cēloņsakarības, tātad tirgus saimniecības objektīvas funkcionēšanas un attīstības likumus.
Ekonomiskajā literatūrā tirgus ekonomika Vācijā, kā arī angļu un sakšu zemēs dalīta mikroekonomikā un makroekonomikā.
Mikroekonomika pēta tirgus saimniecības cēloņsakarības, ekonomiskās uzvedības, tas skaitā lēmumu pieņemšanas sociāli ekonomisko motivāciju mājsaimniecību un uzņēmumu līmenī.
Makroekonomika pēta tautsaimniecības kopējās attīstības problēmas, cēloņsakarības, kas aptver kādas valsts ekonomiku kopumā, tautsaimniecības proporcijas, līdzsvaru un stabilitāti tautsaimniecības mērogā, cēloņus, kas izsit ekonomiku no stabilas un līdzsvarotas attīstības.
Lai izprastu, ko īsti pēta tirgus ekonomika, jāpaskaidro daži plaši lietoti termini, jāiepazīstas ar jautājuma vēsturi. Kopš 1615.gada ekonomikas teorija kā zinātne attīstījās ar nosaukumu “politiskā ekonomija”. Minētājā gadā tika publicēts franču zinātnieka A.Monkretjēna (1575 – 1621) darbs “Politiskās ekonomijas traktāts”. Termins “politiskā ekonomija” ir veidots no šādiem grieķu vārdiem: oikos – mājsaimniecība, nomos – likums, politikē – valstisks, sabiedrisks. Tātad runa ir par zinātni, kas pēta valstiskas (sabiedriskas) mājsaimniecības likumus. Gadsimtu gaitā šī zinātne tika attīstīta un pasniegta ar dažādiem nosaukumiem, tajā skaitā ar nosaukumu “Tautsaimniecības pamati”, “Ievads tautsaimniecībā”. Mūsdienās Rietumu pasaulē populāri ir kursi “Ekonomika” (angļu valodā “Economics”), “Vispārējā tautsaimniecības mācība” (vācu valodā “Allgemeine Volkswirtschaftslehre”).…