Trakumsērga jo bīstamāka ir tādēļ, ka ar to var inficēties arī cilvēks. Trakumsērga ir vīrusu izraisīta slimība, kas beidzas ar nāvi. Trakumsērga bija pazīstama jau 3000 gadu pirms mūsu ēras, bet vēl līdz šai dienai nav ārstējama. Vīruss slima dzīvnieka organismā lokalizējas smadzenēs un nervos. No slima dzīvnieka organisma tas izdalās ar siekalām, asarām, asinīm un pienu. Vīruss izdala toksīnus, kas bojā nervu šūnas un tāpēc krasi izmainās slimā dzīvnieka uzvedība. Dzīvnieks (arī cilvēks) iet bojā no nosmakšanas, ko izraisa elpošanas muskulatūras paralīze. No kontakta brīža ar slimo dzīvnieku līdz slimības pazīmju parādīšanās brīdim var paiet no divām nedēļām līdz pat gadam. Slimais dzīvnieks ar siekalām var inficēt, sakožot vai apsiekalojot citu dzīvnieku vai cilvēka traumētu ādu vai gļotādu.
Valsts Veterinārā departamenta apstiprinātos noteikumos paredzēti pasākumi trakumsērgas profilaksei. Trakumsērgas profilakses un kontroles instrukciju izpilde ir obligāta visām fiziskām un juridiskām personām. Visi suņi un kaķi Latvijas teritorijā neatkarīgi no to piederības, profilaktiski jāimunizē pret trakumsērgu.
Lai novērstu trakumsērgas izplatību mājdzīvnieku vidū, to īpašniekiem jāievēro pašvaldību apstiprinātie suņu un kaķu turēšanas noteikumi, suņi un kaķi jāreģistrē pašvaldību noteiktajā kārtībā.
Dzīvnieku slimības profilakses un agrīnas diagnostikas veikšana prasa pastāvīgu un regulāru darbu kā no dzīvnieka īpašnieka, tā arī no veterinārārsta puses, tādējādi nodrošinot veselīgu, aktīvu dzīvi mūsu audzēkņiem un viņu pēcnācējiem, kā arī sev un saviem ģimenes locekļiem. Dzīvnieku mīļotājiem ir laiks saprast, ka mīlestība pirmkārt nozīmē atbildību. Atbildību par dzīvnieku, kā arī savu un līdzcilvēku veselību un dzīvību.…