PĒTĪJUMA PAMATPROBLĒMA - tūrisma ieviešana Amerikas Savienoto Valstu lauku teritorijās.
Pētījuma pamats ņemts no žurnāla “Rural sociological society” (2006.gada janvāra izdevuma Nr. 3).
PĒTĪJUMA TEORIJA:
TŪRISMA ATTĪSTĪBA LAUKU SABIEDRĪBĀ
Dabiskais jaukums, kas bieži raksturo lauku ainavu, vai ezerus un kalnājus, jeb šķēršļotus apvidus un mazpilsētu šarmu, var piedāvāt sabiedrībai cīnīties par ekonomisko attīstību un var nest šīs teritorijas iedzīvotājiem ienākumus. Lai kā, lauku apvidi ar dabisko pievilcību un jaukumu ir daži no aprites stāstiem 90-tajos.
Iedzīvotāju skaits nošķirtajos ASV galējos dienvidos, piekrastē, un daļā no rietumiem “Lielajos ezeros”, pieauga līdz 28% - starp 1990 un 2000 gadu, faktiski pieaugums ir vērojams migrācijas rezultātā. It īpaši prāvu iedzīvotāju pieaigumu piedzīvoja tie apgabali, kur lielākā daļa zemes ir federāli īpašumi. Pretstatā, apgabaliem, kuri tika izmantoti lauksaimniecībai un izrakteņu iegūšanai, tie bija mazāk pievilcīgi, lai iedzīvotāji gūtu peļņu 90 –tajos gados.
Piemēram, Ričards Krānihs (Richard Krannich) un Pegija Petrzelka (Peggy Petrzelka), brīdināja savā izdevumā – “Pārbaudījumi lauku Amerikai 21. gadsimtā” (Challenges for Rural America in the Twenty – First Century), paļauties tikai uz pievilcību, jaukumu un tūrismu. Tā attīstība var radīt tā paša vārīgumu un riskus. Bez stingras sabiedrības saliedētības un līdzdalībnieku pieejas, kas iekļauj visu balsis no paša plānošanas procesa sākuma, lauku sabiedrība var riskēt zaudēt savu gaisotni un kultūru. Bez tam, vienkārši aizvietojot vienu dominējošu nozari ar citu, lai dažādotu ekonomisko pamatu, pakļauj sabiedrību iespējamajai nestabilitātei. Taču tai pašā laikā - tūrisma nozare spēj lauku sabiedrībai nest vērā nozīmīgus ienākumus, un uzlabot to ekonomisko stāvokli.
PAR UN PRET APSVĒRŠANA TŪRISMA EKONOMIKAS IZVEIDEI:
Ekonomikas attīstība lauku apvidos šobrīd ir krustcelēs. Lauku apvidiem dažreiz ir jāstājas pretī grūti apgalvojamai un dzīvotspējīgai ekonomikai.
…